KARACAHİSAR KALESİ TURİZME SUNULACAK

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Osman Bey'in 1288 yılında Doğu Romalılardan (Bizans) fethettiği Karacahisar Kalesi'ndeki kazı çalışmalarını inceledi. Ayyıldız Eskişehir'in tarihi ve kültürel anlamda zengin bir kent olduğunu vurguladı.

Gündem Yorum: 0 / 25 Eylül 2020 16:35
KARACAHİSAR KALESİ TURİZME SUNULACAK
-A +A

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Ayyıldız ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Cumhurbaşkanlığı kararı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AÜ iş birliğinde AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmazyaşar'ın başkanlığında kazı çalışmaları yapılan Karacahisar Kalesi'ni ziyaret etti.  Açıklamada görüşlerine yer verilen Ayyıldız, Osmanlı'nın ilk fethettiği ve ilk hutbenin okunduğu Karacahisar'da bir feyz-i millinin gömülü olduğunu belirterek, 2020 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı çalışmalarının söz konusu bu feyzimillinin gün ışığına çıkarılmasında kilit rol üstlendiğini kaydetti.

Eskişehir'in tarihi ve kültürel anlamda zengin bir kent olduğunu vurgulayan Ayyıldız, "Osmanlı'nın kuruluşunda önemli yeri olan Karacahisar Kalesi kazı, araştırma ve incelemelerin yanında koruma ve yenileme çalışmaları da yapılıp bilim dünyasına ve turizme sunulacak." ifadelerini kullandı. Vali Ayyıldız, çalışmaları hassasiyetle sürdüren AÜ Rektörü Erdal'a, Kazı Başkanı Yılmazyaşar ve ekibine teşekkür etti. Yılmazyaşar ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle ve Eskişehir Valiliğinin destekleriyle çalışmalarını sürdürdüklerine değinerek, kazının Kuruluş Dönemi Osmanlı arkeolojisinin en önemli temsili olduğunu bildirdi. AA

Haberin Galerisi
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti