MEHMET ÖĞRETMEN OKULUN GÖZBEBEĞİ

TOKİ Şehit İkram Cirit Anadolu Lisesinde görevli 44 yaşındaki öğretmene ailesi tarafından, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini gören 1905 doğumlu merhum dedesinin lakabı ve adı olan "Türkçe Mehmet" ismi verildi.

Gündem Yorum: 0 / 12 Ekim 2019 15:50
MEHMET ÖĞRETMEN OKULUN GÖZBEBEĞİ
-A +A

Aile büyüklerinin kendisine Mehmet yerine Türkçe diye seslendiğini anlatan Şirin, "Dedem Osmanlı döneminde Arapça ve Osmanlı Türkçesi öğrenmek için küçük yaşlarda Konya'ya bir medresede eğitim görmeye gitmiş. Cumhuriyet'in ilanı sonrası Türkçeyi ilk okuyan ve yazanlardan biriymiş. Okuma ve yazmayı askerde öğrenmiş. Birkaç dil bilmesi dedemi çok mutlu ettiği için her yerde, 'Ben Türkçe okumayı yazmayı biliyorum' diye anlatırmış. Lakabı 'Türkçe Mehmet' olarak kalmış. Babam da o lakabı bana isim olarak vermiş." ifadelerini kullandı.
DUYANLAR ŞAŞIRIYOR
Şirin, özellikle resmi kurumlarda ismini görenlerin buna şaşırdığını dile getirdi. İlk ataması yapıldığında okuluna gidince "Acaba Türkçe öğretmeni mi?" diyenler olduğunu anlatan Şirin, mesleğinde Türkçeye ilgisinin olduğunu ancak matematik branşını tercih ettiğini aktardı.
Türkçeye hakim olduğunu vurgulayan Şirin, "Yöremizde de Türkçenin özü kullanılır fakat matematiğe ilgim daha fazlaydı. İsmim Türkçe, çocuklarımıza matematik öğretiyorum ve çok mutluyum. İyi ki öyle bir dedem vardı, iyi ki adım Türkçe." dedi. AA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KAZANAN CHP OLDU...

KAZANAN CHP OLDU...

00:06 24 Şubat 2020
DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK

DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK

00:17 24 Şubat 2020

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti