ÖĞRENCİLERE YENİ REHBER

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi ortaklığında ‘Tercihim Eskişehir’ adlı online platform oluşturuldu. Tercih dönemindeki üniversite adayları için oluşturulan platform, çevrimiçi söyleşi, buluşma ve danışmanlıklarla gençlere rehber olacak.

Gündem Yorum: 0 / 28 Temmuz 2020 17:44
ÖĞRENCİLERE YENİ REHBER
-A +A

Toplantıda konuşan Vali Ayyıldız, “Eskişehir’imiz 1 milyon civarında aynı zamanda öğrenci kenti. Bu anlamda eğitimi üstü ve eğitimin başkenti olarak ifade edebileceğimiz bir şehrimiz. Öğrencilerimiz üniversite adayı kardeşlerimiz için de çok önemli bir avantaj sağlayacak bir kentten bahsediyoruz. Hatta gençlerimizin Eskişehir’i tercih etmesindeki ne kadar sebep varsa bu sebepleri karşılayan her şey Eskişehir’de mevcut” ifadelerini kullandı.
KENDİNİ İSPATLADI
Üç üniversitenin de gönül rahatlığıyla tercih edilebileceğini vurgulayan Ayyıldız, “Gerek eğitim kalitesi gerek sosyal ve kültürel imkanları gerekse emniyet ve asayiş noktasında Eskişehir'in kendini ispatlamış bir şey olduğunda bu anlamda kuşku yoktur. Şehrimizi tercih edecek öğrencilerin en donanımlı şekilde mezun olacaklarına ve iş hayatına atılırken bu farkı belirgin bir şekilde de hissedeceklerinin bilinmesini isterim” diye konuştu. 
ESKİŞEHİR’DE BİR İLK
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, “Bu projede üniversite okumak istiyor isen, her ne okumak istiyor isen bunun Eskişehir’de var olduğunu, Eskişehir gibi bir huzur şehri bir barış şehri, bir eğitim şehrinde beraberinde kaliteli bir eğitim de alabileceklerini bütün Türkiye'ye bütün adaylarımıza duymak istiyoruz. Böyle bir girişim Eskişehir’imizde ilk defa yapılan bir şey ve bu üç üniversitemizin sinerjisi ile üniversitemiz ile işbirliği ile birlikte çalışması ile çok kısa bir sürede hayata geçti” dedi.
GÜÇ BİRLİĞİ
Erdal, “Oturdukları yerden hem şehrimizi tanıyacaklar her şehrimizin güzelliklerini görecekler hem şehirdeki yaşama okuma oturma imkanları tanıyacaklar platform sayesinde. Bir taraftan da okumak istedikleri bölümün doğrudan muhataplarıyla canlı bir söyleşi ile beraber olacaklar. platformu hem kendimize çok daha yetenekli öğrencileri çekmek anlamında hem de 3 üniversitemizin birlikte çalışmasını ve güç birliğini göstermesi bakımından oldukça önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.
DAVET EDİYORUZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, “Eskişehir'in üç kardeş üniversitesi olarak buradayız. Bu kardeş üniversite kavramı gerçek anlamda bir kardeşliği ifade ettiği için önemlidir. Hepimiz biliyorsunuz Anadolu Üniversitesi'nden doğduk aramızdaki ilişki bir kan bağı gibidir. Bu güzel projede hep beraber olmanın mutluluğu ve kıvancı içerisindeyiz.  Öğrencilerimizi Eskişehir'de okumaya davet etmenin mutluluğu içerisindeyiz” dedi. 
GERÇEK ORTAM
Öğrencilerin barınma olanakları açısından da Türkiye’nin en zengin illerinden birisinin Eskişehir olduğunu söyleyen Şenocak, “Eskişehir'de öğrencilerimiz kaliteli nitelikli sorgulayan ve evrenseli yakalayan bir eğitim imkanı yanında aynı zamanda gerçek bir üniversite ortamını hissedebilecekleri, yaşayabilecekleri bir şehirdir. Dolayısıyla Eskişehir'e öğrencilerimizi davet etmekten büyük mutluluk, gurur ve huzur duymaktayım” şeklinde konuştu. 
ÖNEMLİ KARAR
Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, “Bu yaklaşımın, bu çıkışın böyle bir modelin ülkemiz için de önemli bir model olacağını ifade etmek istiyorum. Üniversite adaylarımız oldukça yoğun geçen hazırlık döneminin ardından büyük bir sınav heyecanını yaşadılar. Sonuçları öğrendiler. Şimdi de okuyacakları üniversiteyi ve bölümü seçmek üzere de önemli bir karar aşamasındalar” ifadelerini kullandı. 
ÖĞRENCİ KENTİ
Döğeroğlu şöyle devam etti: “Eskişehir'in birbirinden değerli ve kardeş Üniversitesi olarak addettiğimiz 3 üniversitesi sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen ve mühendislik alanında geniş bir program yelpazesine adaylarımıza sunabilecek yetkinlikte, kapasitede tam program çeşidi diye anlamında sunduğu imkanlar anlamında kampüs olanakları anlamında oldukça geniş ve etkin akademik kadrosu ile altyapısıyla gurur duyacağımız bir durumda.” HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti