ÖĞRENCİLERİN KATKISI BÜYÜK

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Türkiye genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıya değinerek, “Diğer illerde yaşanan sıkıntılar bizde yok. Eskişehir’de üniversite öğrencilerinin bu krizi hafif şekilde atlatmamızda katkısı büyük. Öğrencinin yaşadığı şehir Eskişehir” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 13 Haziran 2019 17:43
ÖĞRENCİLERİN KATKISI BÜYÜK
-A +A

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, ES TV’de yayınlanan Vaziyet programında Ali Baş ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı. Birsen, Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntının Eskişehir’de de kendisini hissettirdiğini fakat öğrenci yoğunluğundan kaynaklı söz konusu sıkıntıların daha az olduğunu ifade etti. “İçerideki ekonomik daralmadan kaynaklı büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya Türkiye” diyen Ekrem Birsen, “Özellikle inşaat sektöründeki daralma da krizi tetikledi. Bunların ikisi bir araya geldiğinde Eskişehir’de sıkıntı yaşandı. Eskişehir’de üniversite öğrencilerinin kattığı pay bu krizi hafif şekilde atlatmamıza neden oldu. Öğrencinin yaşadığı şehir Eskişehir. Dolayısıyla Eskişehir’de eğlence merkezleri, lokantalar, öğrencilerin kendilerine göre giyim tarzlarını buldukları yerlerde bu sıkıntıları hafif şekilde atlattık. Özellikle ulaşım sektöründe gelişmeler var. İyi noktadayız. Bunları üst üste koyarsak Türkiye’de yaşanan sıkıntının Eskişehir’de de yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle şehir merkezinde yaşanan sıkıntılar devam ediyor. Merkezdeki işyerlerinin boşaldığı ancak otoparkın olduğu yerlerde işyeri açıldığını gözlemliyoruz. Bu da doğal. Dolayısıyla merkezdeki kiralardan ve trafik sıkışıklığından kaçan esnaf yeni yerleşim bölgelerinde daha ucuz kirayla işyerleri açarak daha iyi hizmet vermeye çalışıyor” diye konuştu.
HİZMET SEKTÖRÜ ÇOĞALIYOR
İstiklal Mahallesinde ara sokaklarda açılan butik kafelere değinen Ekrem Birsen, “Özellikle o bölgeler yeni gelişme bölgesi. Zaten baktığımızda işyeri açılışlarında özellikle hizmet sektörünün ağır olduğunu görüyoruz. Diğer meslek gruplarında da kapanışın yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da biraz Eskişehir’de yaşayan öğrencilerimizin katkısı. Özellikle Eskişehir’de okuyan ve mezun olan arkadaşlarımız, daha çok esnafla yönelerek iş yeri açıyor ve Eskişehir’de kalıyor. Bu da memnuniyet verici. Eskişehir kalifiye göç alıyor. Bu da şehrimizin modern yapısına uygun olarak büyüme gösteriyor. Eskişehir sanayi ve üniversite kenti olarak dengeli büyümeyle bu şekilde devam ettiği sürece de Eskişehir’imizin ekonomik yönden daha iyi noktalara gelecek. Diğer illerde yaşanan sıkıntılar bizde yok. Hizmet sektörü çoğalarak devam ediyor” şeklinde konuştu.
BİN 348 İŞYERİ KAPANMIŞ
2018 yılında açılan ve kapanan iş yerleri hakkında bilgi veren Birsen, “Bin 348 işyeri kapanmış ama bin 559 işyeri açılmış. Yani devamlı sayımız artmakta” dedi. Mesleki eğitimin öneminden bahseden Birsen, “Herkes bildiği işi yapacak. Gerçekten Eskişehir’de yatırım yapmak isteyenler sivil toplum kuruluşlarına meslek odalarına danışmadan ben bu işi yaparım diyerek kolaycılığa kaçıyor. Bilmediği işe yönelerek hem milli servete hem de o iş kolundaki diğer insanlara zarar veriyor. Bu özellikle ülkemizde iki başlı bir sistemden kaynaklanan yanlıştan oluyor. Önceden ustalık belgesi vardı. O belge olmadan işyeri açamıyordun. Ama bu dejenere edildi. Meslek eğitimi göz ardı edilerek ETO’ya kayıt olanlardan ustalık belgesi istenmedi, bizden istendi. Ama şimdi biz de belge istemiyoruz. Bu da bir yanlış yanlışı yanlışla düzelttiler. Meslek eğitimini hiç göz ardı ederek ehli olmayan insanları o mesleği yaptırmak hem insan sağlığına hem de milli ekonomiye büyük zarar. Yapılması gereken meslek eğitimine daha ağırlık verilmeli. Milli serveti koruma adına bu konularda ciddi tedbirler alınmalı” ifadelerini kullandı.
ÖNCE BİZE DANIŞSINLAR
Yatırım yapacak kişilerin kendilerine başvurup danışmalarında fayda olduğunu vurgulayan Birsen, “Çok nadir. Bizim elimizde veri var. Mesleki odalarımızın kendi çapında yaptığı araştırmalar, bizim gözlemlerimiz var. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Hangi bölgede neye ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Özellikle yatırım yapacak insanların bu konularda danışması daha faydalı olur. İşletmelere baktığımızda işletmelerin yaşı gün geçtikçe düşüyor. Açılıyor, kapanıyor. Ama köklü işletmelere baktığınızda parmakla sayabilecek kadar az bir işletmeye sahibiz. Bu işletmeler çoğalırsa ekonomi sağlam olur. Köklü işletmelerin sayısı çoğalmalı. Yine de bu iş meslek eğitimine dayanıyor. Meslek eğitimindeki yanlışların düzeltilmeli. Beyaz yakalı insanlar yetiştirmek yerine elinde bileğinde sanat olan insanlar yetiştirerek ara eleman sıkıntısını giderecek mesleki eğitim verilmeli. Kriterlerini koymalıyız. İş beğenmeyen çok. 6-7 bin liraya ara eleman bulamıyoruz. İşsizliği farklı yorumluyorlar. İşsizlik yok dediğimizde iş arayan işletmeler var bir tarafta da işsizlik ordusu var. Bunun çözümünü nasıl bulacağımızı düşünmeliyiz. Organize sanayi bölgesi ara eleman sıkıntısı için işbirliği yapıldı. Bu işbirliği o tarafta ara eleman sıkıntısını giderecek hem de daha çabuk insanların iş sahibi olarak iş hayatına atılmasına önem verecek. Hükümetimizin de biran önce meslek eğitimini daha işlevsel hale getirerek mesleki liselerimize yeni programlar hazırlamalı” dedi.
ESNAFA ZARAR VERİYOR
Yan yana birbirine benzeyen işletmelerin açılmasının esnafa zarar verdiğini belirten Birsen, “Meslek odalarının bu konuda biraz daha yetkilendirilmesi gerekiyor. Sadece belediyelerin açma ruhsatı vermesi, belediye kanunlarının ilgili maddesine göre işyerlerinin ruhsatlandırılması ayrı olmakla birlikte, yan yana birbirine zarar veren işletmeler haline gelmesi, işletmelerin aynı bölgede çoğalması, mesleği köreltmesi, önemli bir konu. Bu sebeple bir an önce söylediğimiz gibi meslek odalarının kanunları günün şart ve koşullarına uyarlanarak, değişiklikler yapılarak meslek odalarına yetkiler verilmesi, belediye ile meslek odalarının koordineli şekilde çalışması hem daha adil, hem de bölgesel olarak planlı gelişme, hem de yapılacak yatırımların daha ranta uygunluğu açısından önemli. Bu da ancak meslek odalarına verilecek yetki ile mümkün” diye konuştu.
YÜZDE YÜZ ARTIŞ
“Son 6 aya kadar Eskişehir'e 336 milyon kredi sunuldu” bilgisini veren Birsen, “Bu rakamın 326 milyonu kullanılmış, 10 milyonu da kullanıma hazır durumda. Tabi 10 milyon şu anda Esnaf Kefalet Kooperatifi'nde sıra bekleyen, kredi bekleyen insanların taleplerine cevap verebilecek durumda değil. Çalışmalarımız devam ediyor. Fakat Türkiye'de nüfus ortalamamıza, şehirlerdeki esnaf ve sanatkarlar ortalamasına baktığımızda gerçekten son yıllarda çok büyük plasman artışımızı Eskişehir'e kazandırdık. İki esnaf kefalet kooperatifimizin aracılığıyla; birisi 106 milyon diğeri 230 milyon lira kredi kullandırıldı. Bu plasmanları da esnaf ve sanatkârlarımıza ipotek karşılığında kullanılan krediler de 200 bin liraya kadar, ipoteksiz kredilerde de 40 bin liraya kadar kredi kullandırılmakta. Bu daha önce Mayıs'ın ilk haftasına kadar yüzde 5’ti. Yeniden düzenlenmesiyle yüzde 8'e çıktı. Yıllık faiz oranımız bu. Dolayısıyla aşağı yukarı 6.2 civarlarına tekabül ediyor. Dışarıda kullandırılan kredilere baktığımızda da yıllık  yüzde 24.75 ila yüzde 26’lara kadar hatta içindeki masraflarıyla birlikte yüzde 30'a kadar faizle kredi kullanan insanlar olduğunu biliyoruz. Esnaf Kefalet Kooperatifi kredileri bildiğiniz gibi Merkez Bankası kanalıyla halk bankaları tarafından kullandırılıyor ve yüzde 50'si devlet tarafından süspanse ediliyor. Yani bizim kullandığımız kredinin yüzde 8’ini biz ödüyoruz, diğer yüzde 8’ini de devlet karşılıyor. Türkiye genelinde esnaf ve sanatkârımıza, bizim dönemimizden önce 2800 civarında mevcut olmakla birlikte, şu anda 5600 den fazla esnaf ve sanatkâra kredi kullandırdık. Neredeyse yüzde 100’lere varan bir artış sağladık” ifadelerini kullandı.
KORUYUCU TEDBİRLER ALINMALI
Esnaf için koruyucu tedbirler alınması gerektiğinin altını çizen Birsen, “Eskişehir'deki çarşıda yaşadığımız en büyük sorun otopark sorunu. Düşünün insanlar çarşıya arabasıyla gelip alışveriş yapmıyor, AVM'lere kaçıyor. Bu konuda hem belediyelerimizin hem de hükümetimizin acil tedbirler alarak, esnaf ve sanatkârımızın birtakım problemlerini hem finansal olarak hem yerel yönetimlerden kaynaklanan problemler olarak acilen çözülmesi lazım. Yerleşik esnafın bu şehre katkısı ziyaretçilerden daha fazla olur. Bu şehirde kazanıp bu şehirde harcamanın, bu şehirde harcayan insanlara sahip çıkmanın önemini vurgulamak istiyorum. Belediyelerimizin özellikle şehir merkezinde, esnaf ve sanatkârımızı rahatlatıcı tedbirler alması lazım. Şehir merkezine yakın yerlerde ucuz otopark oluşturulmalı. Eskişehir'de otoparklar çok pahalı. Saati 8 lira. Biz esnaf odaları birliği olarak saati 6 lira gibi bir tarife veriyoruz. Fakat şu anda belediyelerin yaptığı otoparklarda 8, 10, 12 lira gibi fiyatlar mevcut” şeklinde konuştu.
GIDA FUARINI BEĞENMEDİM
ETO ve TUYAP fuarları hakkında düşüncelerini de paylaşan Birsen, “ETO tabi ki şehrimize yakışacak bir fuar olduğu için destekliyoruz. O konuda Eskişehir'e yaptığı katkı için de Ticaret Odamıza teşekkür ederiz. Fakat son gıda fuarını hiç beğenmedim. Bence Eskişehir'e yakışmadığını açık eleştiri olarak belirteyim. Fuarlar şehirlere yakışacak şekilde düzenlenmeli, fuar olsun da nasıl olursa olsun düşüncesiyle yapılmamalı. Fuarlarla özellikle unutulmaya yüz tutmuş meslek kollarını tekrar göz önüne getirmemiz ve iyi neticelere ulaştırabilmemiz mümkün diye düşünüyoruz. Belediyeler ve sendikalarla ilişkilerimizde Esnaf Odaları Birliği olarak hiçbir sorunumuz yoktur. Herkesle geçiniriz, kapımız herkese açık” dedi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti