ÖLMEK İSTEMİYORUZ

Yıllardır yapılmadığı için ölüm yolu olarak adlandırılan ve yüzlerce vatandaşın yaşamını yitirdiği Seyitgazi-Kırka-Afyon karayolunun yapılması için yolu trafiğe kapatan vatandaşlar, “Vaat değil yol istiyoruz. Ölmek istemiyoruz” diye haykırdı.

Gündem Yorum: 0 / 9 Kasım 2019 18:44
ÖLMEK İSTEMİYORUZ
-A +A

EYLEM YAPTILAR
Her yıl yüzlerce ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının yaşandığı ve ölüm yolu olarak adlandırılan Seyitgazi-Kırka-Afyon karayolunun 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı’na alınmamasına tepki gösteren vatandaşlar, yolu trafiğe kapatarak, yetkililerin bir an önce yolu yapmasını istedi. Kırka girişinde yapılan basın açıklamasına CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve birçok vatandaş katıldı.

TEHLİKE SAÇIYOR
Yolun tek yönlü gidiş dönüş olması sebebiyle tehlike saçtığını söyleyen Uğur Tepe, “Her yıl bu yol üzerinde resmi olmayan rakamlara göre yılda 20 kaza çoğu ölümlü ve yaralanmalı olarak gerçekleşiyor. Eskişehir’i güneye bağlayan bu yol üzerinde yaklaşık 55 Km’lik alan 80 virajdan oluşmakta. Tek yönlü gidiş dönüş olduğu için bu yol üzerinde çok fazla yaralanma olmaktadır. Yıllardır dile getirmemize rağmen hala bu yolda bir çalışma yapılmamaktadır.  Belediye olarak bu yolun imar çalışmalarını yapmaktayız. Bizim istediğimiz hükümet yetkililerinin bu yol üzerinde yoğunlaşarak kazaları azaltmak adına çalışmalar yapmaları ve bize yardımcı olmaları. Yol medeniyettir. Biz de bu medeniyetten yararlanmak istiyoruz. ETİ Kırka Maden İşletmelerinde 2500 işçi çalışmakta. Merkezde 5 bin civarında vatandaşımız yaşamakta. Bu yolu sıklıkla kullananlar çok oluyor. İnsan hayatının çok değerli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu yola çözüm bulunmasını bekliyoruz” dedi.

EN ÇOK KAZA YAPILAN YOL
Afyonkarahisar tarafında yolun iki şeritli ve çok düzgün iken, Eskişehir il sınırı başladığında virajlı ve tek gidiş dönüş olduğunu hatırlatan Utku Çakırözer, “Artık bu yolların Türkiye’de örnekleri kalmadı. Bu yol 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı’na dahi alınmadı. Bu yol jandarma istatistiklerine göre Eskişehir’de en çok kazanın meydana geldiği yol. Son 5 yılda 455, 2019’da 53 kaza meydana gelmiş. Bizler Meclis’te hem Genel Kurulda hem komisyonlarda defalarca dile getirdik. Ama yine 2020 yatırım programına dahi almadılar. Eskişehir’de yüzlerce kazanın meydana geldiği, onlarca yurttaşımızın hayatını kaybettiği bu yollar yatırımda yok! Varsa yoksa zehir santrali var! Artık Eskişehirlileri kandırmaktan vazgeçin!” diye konuştu.

ESKİŞEHİR CEZALANDIRILIYOR
Vatandaşların hakkı olan yola bir an önce kavuşması gerektiğini vurgulayan Adar, “Afyonkarahisar tarafına baktığınızda Eskişehir adeta cezalandırılıyor. 31 Mart seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına geldiğimizde bu yol üzerinde ölümlü kaza ile karşılaştık ve o zaman 1 yurttaşımız hayatını kaybetmişti. Eskişehir’i Afon’a bağlayan bu yol diğer yollara göre 35, 40 km avantajı olan bir yol. Ancak bu yol cezalandırılmış durumda. 2020 bütçelerinin görüşüldüğü bir dönemde bu yolun programa alınmasını Eskişehirli yurttaşlar olarak diliyoruz. Diliyorum ki Eskişehirlilerin sesini duyan olur ve Eskişehir hakkı olan yola kavuşur” şeklinde konuştu.

ARTIK SESİMİZİ DUYUN
Yurttaşlar adına açıklamada bulunan Karaören Mahalle Muhtarı Ramazan Topal, “Defalarca bu yol üzerinde ölümler oluyor. Yol yapılmayan hiçbir yer kalmadı ama bizim yolumuz hala yapılmadı. Bu partiler üstündedir. Cumhurbaşkanlığımıza, tüm siyasi parti temsilcilerimize çağrıda bulunuyoruz. Artık sesimizi duyun, yolumuzu yapın” ifadelerini kullandı.

Haberin Galerisi
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
OTOGARA AKIN ETTİLER

OTOGARA AKIN ETTİLER

00:19 2 Haziran 2020
DENETİMLERE DEVAM

DENETİMLERE DEVAM

00:24 2 Haziran 2020

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti