SAĞLIKTA AYDINLIK YÜZLER PROTOKOLÜ

Sağlık Yorum: 0 / 13 Ocak 2019 18:24
SAĞLIKTA AYDINLIK YÜZLER PROTOKOLÜ
-A +A

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Engelsiz Yaşama Derneği (EyDer), ‘‘Gören Gözler-Gülen Yüzler” ve “Sağlıkta Aydınlık Günler” Projeleri ile görme engeli olan kişilere eğitim ve sağlık alanında toplum yararına yüksek faydalı bir proje yürütmek amaçlı bir araya geldi.
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Engelsiz Yaşama Derneği (EyDer) arasında yapılan, Eskişehir İl Merkezi ve İlkeleri’nde bulunan devlet ve özel okullarında eğitim gören İlkokul 3. Sınıf öğrencilerinin göz taramalarının yapılmasına ve eğitim ortamlarının düzenlenmesine ilişkin işbirliği protokolü, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına müdür yardımcısı Osman Cebeci ve Engelsiz Yaşama Derneği Başkanı Gönül Gürsoy tarafından Eskişehir Sağlık Müdürlüğünde imzalandı.
‘‘Gören Gözler-Gülen Yüzler’’ ve “Sağlıkta Aydınlık Günler” projesi ile Eskişehir İl ve İlçelerde bulunan devlet ve özel okullarda eğitim gören İlkokul 3. Sınıf öğrencilerinin göz taramalarının yapılarak “Toplum Sağlığı Koruyucu Hekimlik” hizmetlerinin istenilen kalite ve verimlilikte ihtiyacı olan kişilere sunulması, erken teşhis ve tedavinin sağlanması ve görme problemi olan öğrencilere Engelsiz Yaşama Derneği uzman personeli tarafından özel eğitim ve egzersiz faaliyetlerinin verilmesi ile ileride oluşabilecek, göz sağlığını tehdit edecek sıkıntıların bertaraf edilmesi amaçlanıyor.
Eskişehir Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de büyük önem verdiklerini belirterek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Engelsiz Yaşama Derneği ile birlikte yürütecekleri ‘‘Gören Gözler-Gülen Yüzler’’ ve “Sağlıkta Aydınlık Günler” projesinin 2019-2020 eğitim – öğretim yılını kapsayacağını ve ortalama 9959 öğrencinin göz taramalarının yapılacağına değindi. Yapmış olduğumuz Protokolle İlkokul 3. Sınıf öğrencilerine yapacağımız bu taramalar göz problemi olan çocuklara gerekli teşhis ve tedavilerinin uzman personelle yapılmasının planlandığını, tedavi edilme sürelerinin hızlandırılarak, göz taramaları sonuçlarının hekim tarafından yaşa ve cinsiyete göre değerlendirileceğini, göz problemi olan öğrencilerin ilgili kurum ve kuruluşlara sevk edilerek tedavi süreçlerinin takip edileceğini, gerekli olan sağlık hizmeti verilmesinin yanı sıra Engelsiz Yaşama Derneği uzman personelleri tarafından multidisipliner çalışmalar çerçevesinde göz doktorları ve eğitimcilerle işbirliği yapılarak özel eğitim ve egzersiz faaliyetlerinin verileceğini söyledi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti