SEÇİM DEĞİL TİCARET BEKLİYORUZ

ES TV’de yayınlanan Haber Masası programında Meltem Karakaş Kaya’nın sorularını yanıtlayan Eskişehir Seyyar, Tuhafiye ve İşportacılar Odası Başkanı Ali Safa Şen, yerel seçimler sonrasında esnafın ekonomik durumunu anlattı.

Gündem Yorum: 0 / 14 Temmuz 2019 17:15
SEÇİM DEĞİL TİCARET BEKLİYORUZ
-A +A

“Her seçim döneminde gerçekten esnaf, işlerimiz olsun, açılsın seçimde bir hareketlilik yaşansın diye bekliyor” diyerek sözlerine başlayan Şen, “Ama ülkemizde son beş yılda oldukça ciddi sık seçimler oldu. Bu seçimler esnafımızı beklentiye soktu fakat seçim öncesi de sonrası da esnafımız beklediği işi bulamadı. Biz artık seçim değil ticaret bekliyoruz, hareketlilik bekliyoruz, para kazanmak istiyoruz. Seçimlerin esnafımızı olumlu yönde etkilediği söylenemez. Bu seçimler demokrasi adına olmazsa olmaz, seçimler yapılmalı ama seçimler maalesef ülkemizin ekonomisini ciddi manada etkiliyor” diye konuştu.
ALIŞVERİŞTE BİR SİRKÜLASYON YOK
Seçimlerden önceki belirsizliğin güvensizlik ortamına dönüştüğünü ifade eden Şen, insanların alışveriş yapmaktan kaçındığını söyledi. Ülkede ekonomik sıkıntı yaşandığını söyleyen Şen, “Dolayısıyla bu ekonomik sıkıntıyı atlatamadığımız sürece de halkımızın güvenle alışveriş etme ortamı oluşmuyor. Biz şunu bekliyoruz: Yaz sezonunda bizim ülkemizde insanlar düğünlerini yazın yapıyor. Yıllardır bizlerin ticareti yazın yoğunlaşıyor. İnsanlar çıkıp dolaşıyor, alışveriş yapıyor.  Ama şu anda öyle bir ortam oluşmuyor. Alışverişte bir sirkülasyon yok. Esnafımız yazın iş yapıp kışın ekonomik anlamda biraz daha rahat ediyorlardı ama öyle bir ortam şu an mevcut değil” şeklinde konuştu.
TURİSTLER KATKI SAĞLIYOR
Esnafın beklediği ticareti yapamadığını dile getiren Şen, esnafın sadece günü kurtardığını söyledi. Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin esnafa faydasının olduğuna dikkat çeken Şen, yatılı olarak kalan turistlerin daha çok katkı sağladığını söyledi. Turistlerin gelmesi ve kalması için daha çok ortam oluşturulması gerektiğini söyleyen Şen, “Eskişehir’e gezmeye gelenler hiçbir şey olmasa bile karnı acıkıyor lokantada yemek yiyor, simit alıyor, met helvası alıyor. Dolayısıyla şehrin ekonomisine katkı sağlıyor. Eskişehir marka bir şehir oldu. Bunu kabul etmek lazım. Esnafım diyor, geldi benden çorap aldı, giysi aldı. Bizim esnafımızın turiste yatkınlığı var. Yabancı biri geldiği zaman sorduğu yere kadar götürür ya da tarif eder güler yüzüyle. Eskişehir halkının kültür yapısı gerçekten üst seviyede. Bu da çoğu zaman gelen insanların bir daha gelemsini sağlıyor. Gittiği yerlerde anlatıyor çünkü” dedi.
KÜÇÜK ESNAFA ENGEL OLUYORLAR
Eskişehir’de AVM’lerin şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olmasını eleştiren Şen, “AVM’leri geçtim cep marketler oluşmaya başladı. Bir cep markette gıda, zücaciye, tekstil, beyaz eşya her şey var. Ama küçük esnafımızın köyünde ürettiği organik balı getirip müşterisine satmak istese engel olunuyor. Bu da işte ticarette fırsat eşitliğinin olmadığını gösteriyor. Küçük esnafı koruma anlamında yazık oluyor. Küçük esnafımızı koruma yasası çıkartılmalı” dedi.
HAMAMYOLU ESNAFI DAHA İYİ
Hamamyolu’nun formatının değişmesinin esnafa katkı sunduğuna dikkat çeken Şen, “Hamamyolu gerçekten görselliğiyle şehrimizin ortasında marka bir bölge. İnsanların vakit geçirdiği, alışveriş yaptığı yoğun bir bölge. Formatı da değişti. Güzel oldu. Şimdiki formatında insanlar sandalye bulup oturmada zorlanıyor. Bu da oranın güzelliğinden kaynaklı. Dinlenme açısından güzel oldu. Böyle bir alanda da ticaret oluşuyor. Esnafımız ticaret yapıyor. Esnafımızın durumu Hamamyolu bölgesinde fena değil. Ama belirttiğim gibi genel ekonomik sıkıntılardan kaynaklı beklediği ticareti yapamıyor” diye konuştu.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti