SİYASET ŞAHIS İŞİ DEĞİL

Gündem Yorum: 0 / 13 Şubat 2019 19:30
SİYASET ŞAHIS İŞİ DEĞİL
-A +A


Saadet Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Levent Baştürk, ES TV’de yayınlanan Vaziyet programının konuğu oldu. Yayında ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş, Arif Anbar ve Kerem Akyıl’ın sorularını yanıtlayan Baştürk, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
OY VERMİŞ BİRİSİ DEĞİLDİM
“Nasıl Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldunuz?” sorusunu yanıtlayan Baştürk, “Saadet Partisi’nden bana bu teklifin gelmesinin bir nedeni var. Ben hayatım boyunca hiçbir parti ile doğrudan özdeşleşmedim.  Tipik bir partili denebilecek birisi değilim. Ama Saadet Partisi ile bazı ortak paydalarımız, birleştiğimiz prensipler var. O da önemli bir faktör. Ortak bir zemin olması sebebiyle, içinde bulunduğumuz şartlar gereği bir yerde sorumluluk alma düşüncesi sebebiyle evet demeyi kabul ettim ve böylece siyasete atılmış oldum. Bu benim ilk tecrübem.  Daha önce hiçbir siyasi partiye üyeliğim de yok, hatta doğru düzgün oy vermiş birisi değildim” dedi.
GENEL SEÇİM HAVASINDA GEÇECEK
Daha çok dış politika ile tanınan ve bu doğrultuda yazılar yazan Baştürk, “Şimdi yerel seçimlere aday oldunuz, bu bir tezat değil mi?” sorusunun sorulması üzerine şu şekilde yanıt verdi: “Bir yerel seçim ortamındayız. Milletvekili seçimi olsaydı evet, biraz daha siyasete girme açısından daha olumlu bir faktör olarak görülebilirdi ama yerel seçim açısından bir adaylık teklifini ben olumlu değerlendirirken olaya şöyle baktım: Bu yerel seçim, yerel seçim olmayacak. Bu yerel seçim genel seçim havasında geçecek. Ve nitekim öyle de geçiyor.”
KABUL ETMEM GEREKİYOR
Eskişehir ile ilgili düşüncelerini aktaran Baştürk, “Ben aslen buralı değilim, eşim buralı. Eskişehir’e ilk 1987 yılında geldim. 1990’lı yıllarda ve öncesinde Eskişehir benim açımdan yaşanılabilir bir şehir kategorisinde gördüğüm bir yer değildi. Yurt dışında bulunduğum süre zarfında da hem Türkiye genelinde bir Ak Parti Türkiye’si imajı vardı. Bir de Eskişehir imajı. Bu ikisi de olumlu imajdı. Yurtdışından Türkiye’ye döndükten sonra sahip olduğum iki imajın da tam doğru olmadığı kanaatine vardım. Eskişehir, 1980’li yılların sonu,1990’lı yıllara göre şu an kesinlikle çok daha yaşanılabilir bir şehir. Yılmaz Büyükerşen’den öncesi bana göre pek burada hayatımı devam ettirmeyi düşüneceğim bir şehir değildi. Bunu kabul etmem gerekiyor. Fakat yetmez. Daha iyisi de olabilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
EKİP İŞİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin olumlu ya da olumsuz yanları sorulması üzerine konuşan Baştürk, “Bu bir ekip işi. Şahıs işi değil. Siyaseti şahıs eksenli okuma ve yaklaşmanın Türkiye açısından bizi çıkmaza götüren bir şey olduğunu düşünüyorum. Hem yerel hem genel ölçekte. Yerel meselelerde oldukça kompleks meselelerle karşı karşıyasınız.S aadet Partisi’nin İstanbul Belediye Başkanı Adayı’nın şöyle bir cümlesi var: “Belediyecilik yüzde seksen mühendislik işidir” Büyük ölçüde mühendislik gereken bir iş. Şimdi mühendis olmayan bir insan olarak kendime çok büyük bir misyon yüklemem yanlış olur. Bu bir ekip işi olacak. Saadet Partisi’nin sağlam bir ekip olduğu kanaatindeyim. Geçmişte hazırlamış oldukları projelerin oldukça iyi, göz doldurur, inandırıcı projeler olduğu kanaatine varmış olmam da kararımda etkili oldu. Daha fazla ve farklı şeyler yapılabilir. Sosyal demokrat bir belediyecilik konsepti varsa eğer Eskişehir Belediyesi’nin bunun pratiğe pek yansımadığı kanaatindeyim. Çünkü daha çok merkezde kendisini gösteren iyi bir belediyecilik performansı var. Ama merkezden şehrin periferisine doğru kaydıkça bu performansın oldukça düşük olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.
BİR NUMARALI SORUN TRAFİK
Saadet Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Eskişehir’in en önemli beş sorununu sıralayan Baştürk, “Saadet Partisinin bu konuda yapmış olduğu bir çalışma var. O çalışmadan yola çıkarak cevap vereyim.  Çalışma Türkiye’de 81 şehirle ilgili yapılmış bir çalışma. Her şehirde yaşayan insanlara sorular göndermişler ve cevap almışlar. En fazla cevap Eskişehir’den gelmiş. Büyük bir kısmı da iki merkez ilçeden: Tepebaşı ve Odunpazarı. Bizzat seçmenlerden gelen verilere göre konuşacak olursak Eskişehir seçmen gözünde bir numaralı sorun trafik. Bu cevapların neredeyse %48’i trafik sorunu üzerinde yoğunlaşıyor. Gene en önemli şeylerden birisi ulaşım. Toplu taşıma dahil. Otopark mevzusu bunlar arasında. Bence içme suyu mevzusu da Eskişehir’in en mühim sorunlarından birisi.Eskişehir bir üniversite şehri çünkü burada kendilerini çok rahat bir ortamda, atmosferde bulabileceklerini düşünüyorlar. Eskişehir, öğrencilerin buraya gelip belki diğer Anadolu’daki şehirlere göre daha rahat bir öğrencilik hayatı yaşadığı bir şehir olabilir ama buradan okulda öğrendiklerinin üzerine ek olarak bir şey koyarak ayrıldığı bir şehir değil. Eskişehir bir kültür şehri olma gibi bir imaj sunmaya çalışıyor ama bence sunmaya çalıştığı bu imajın içini doldurabilmiş değil. Bizzat buradaki 5-6 yıllık hocalık deneyimime dayanarak söylüyorum. Bu Eskişehir’deki üniversitelerle ilgili bir sorun değil. Türkiye’deki üniversitelerin yüzde 90’ının belki yüzde 95’inin sorunu. Eğitim sistemimiz çok bozuk. Öğrencilerin pek çoğu geldiği gün ile mezun olduğu gün arasında sahip olduğu bilgi oranında fazla bir artış yok. Üniversite şehri ve kültür şehri olarak bilinen bir şehrin buraya gelen üniversite öğrencilerine bir artı eklemesi gerektiğini düşünüyorum. Amerika’da üniversite şehri dediğimiz yer farklı bir niteliğe sahiptir. Eskişehir bu niteliğin bir kısmını sosyal hayat tarzı açısından oluşturuyor. Ama kültürel, entelektüel birikim gibi huşulardan baktığımız zaman o kültür şehri olma vasfını tamamlayamıyor” diye cevap verdi.
PARKLAR KONUSUNDA ARTISI VAR
Eskişehir’de en çok beğendiği noktaları dile getiren Baştürk, “Her şeyden önce bir hoca olarak eksik ve kusurları bulmakla birlikte bir üniversite ortamı olması hoşuma gidiyor. Dolayısıyla bunun sağlamış olduğu bazı artılar var. Acil olarak bir şeye ulaşmak, oturmak istediğimde gedebileceğim kitap kafeler, kitapçılar olan bir şehir. Kültür şehri olması bir diğer nokta. Eksikleri var fakat eksiği olmasına rağmen diğer Anadolu şehirlerinde bulamayacağımız imkanları var. Eskişehir ne çok büyük ne çok küçük orta ölçekli diyebileceğimiz bir şehir fakat bir büyük şehrin bütün avantajlarını sunan bir şehir. Bu açıdan benim için ideal olarak görebileceğim bir yer. Ankara ve İstanbul’a tercih edebileceğim bir yer. Eskişehir’deki parkları da beğeniyorum. Kentpark, Sazova güzel parklar. Türkiye’deki şehirleşmenin aynısını Eskişehir de görüyoruz. Kötü planlama veya plansız büyüme sonucu zihnimde olan bir parkı kurabilecek genişlikte bir alan sıkıntısı var. Ama mesela bu parkların içerisinde belli oturma yerleri, yürüme parkuruyla sınırlı kalmayıp içerisinde bir tenis kortu olan basketbol potaları olan çeşitli sportif faaliyetlerin de yapılabileceği bir park olmasını isterdim. Eskişehir’in parklar konusunda bir artısı var” dedi.
SAADET PARTİSİ KARŞI
Sıkça tartışma konusu olarak gündeme gelen termik santral ile düşüncelerini ifade eden Baştürk, “Aday olmadan önce de şahsi kanaatim olarak termik santral fikrine kesinlikle karşı olan biriydim. Bazı gösteriler düzenlenmiş galiba. Maalesef onlardan haberim olmadı, olsaydı katılırdım. Saadet Partisi Alpu Ovası’na  böyle bir termik santralin kurulmasına kesinlikle karşı. Oradan üretilmesi planlanan enerjinin başka termik santrallerinin kapasitesinin artırılması suretiyle elde edilme imkanı var. Dolayısıyla oraya termik santral yapmak zorunda değiller. Ama her şeyden önce oranın verimli bir tarım arazisi olmuş olmasından dolayı kesinlikle karşıyız. Almanya bütün kömür madenlerini kapattı. Dünya böyle bir yöne gidiyorken bizim tersine gitmemizin de fazla bir anlamı yok” diye konuştu.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Gündem
UĞUR TEPE VATANDAŞI DİNLEDİ

UĞUR TEPE VATANDAŞI DİNLEDİ

19:17 - 20 Ağustos 2019
Gündem
KUCAKLAŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

KUCAKLAŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

19:16 - 20 Ağustos 2019
Gündem
DOSTLUĞUMUZ BÜYÜYECEK

DOSTLUĞUMUZ BÜYÜYECEK

19:16 - 20 Ağustos 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti