YETENEKLER YARIŞTI

Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen Girişimcilik Yarışmasında lise öğrencileri birbirinden farklı projeleri sergilerken, bir grup öğrenci ise içilebilir çamaşır yumuşatıcısı ve taşınabilir mikroskop üretti.

Gündem Yorum: 0 / 17 Nisan 2019 17:56
YETENEKLER YARIŞTI
-A +A


Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, düzenlenen yarışmaya farklı okullardan 38 proje katıldı. Birbirinden farklı projeleri stantlarda kurdukları şirketleri ve ortaya çıkardıkları ürünleri sergileyen lise öğrencileri rekabet halindeydi. Projeler arasında birçok çocuğun zehirlenmesine yada hayatını kaybetmesine neden olan temizlik ürünlerinin içilmesi durumuna çözüm niteliğinde bir ürün bulunuyor.
Katılan ETİ Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ise taşınabilir mikroskop geliştirdi. Basit montajı ve portatif yapısıyla her an cepten çıkarılıp kullanılabilecek durumda olan mikroskop, uygulamalı eğitim açısından bir devrim oluşturabilecek nitelikte. Telefon kamerası veya çıplak gözle çok rahat bir şekilde gözlem yapılabilen mikroskop çok ucuz maliyetle meydana getirilebiliyor. Aynı zamanda yarışma birincisi olan ekipte bulunan Ömer Küçükkör, “Ürünümüz normal mikroskoplarla yapılan her şeyi yapabiliyor. Bunu yapma sebeplerimizden birisi şuydu; biz ilkokuldan bu güne kadar teorik eğitim üzerine bir eğitim görüyoruz. Okuldaki sınavlarımızda başarılı olabiliyoruz ama yurt dışındaki ülkelerle kıyaslandığı zaman biz bu sınavlarda geride kalıyoruz. Çünkü sürekli ezber eğitiminin üzerine gidiyoruz. Biz bunları öğrenerek ülkemizin bilimle önünün açılmasını, yurt dışıyla rekabet edebilmek için böyle bir ürün yapma kararı aldık. Bu mikroskop sayesinde olayı istediğiniz yerde, istediğiniz ürünü inceleme imkanı sağlıyor. Hem elektrikten tasarruf etmenizi sağıyor hem de bilim meraklılarının evde, okulda her yerde bu ürünle istedikleri ürünü inceleme imkanı veriyor. Klasik bir dezavantajı görüntü kaydını her insan alamıyor ama bizim mikroskobumuz hem gözle hem de elektronik ortama aktarırken telefon veya mobil kameralarla dijital ortama aktarabiliyorsunuz. Projemizdeki ürünümüzü yaklaşık 50 TL’ye üretiyoruz. Satış fiyatımızda 60-70 TL arasında olacak” dedi. İHA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti