GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 300, 400!

Kategori: Gündem - Tarih: 5 Haziran 2022 17:01
GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 300, 400!

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in de aralarında bulunduğu Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 51 ilde sahaya indi.

DERT YANDILAR
İllerde, ilçelerde ziyaretlerde bulunan milletvekillerine esnaf, emekli, emekçi, çiftçi ekonomideki kötü gidişattan dert yandı, sıkıntı, talep ve önerilerin aktardı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in Erzincan’da gerçekleştirdiği ziyaretlerde ise, esnaf ve vatandaşlar TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını şikayet etti. TÜİK’in açıkladığı yüzde 73,50 puanlık enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Erzincanlı esnaf ve vatandaşlar, “İşçe çarşıda, pazarda, markette fiyatlar ortada. Biz artık aldığımız bir ürünü, ertesi gün aynı fiyatta alamıyoruz. Faturalar her ay katlanıyor. Gerçek enflasyon yüzde 300, yüzde 400” dedi. 

“TALEPLERİMİZİ DİNLEYEN YOK”
Ziraat Odası üyeleri: “Erzincan’da şeker fabrikası özelleşti. Artık çiftçiyi üretime teşvik etmiyor. Çayırlı ve Tercan bölgelerinde 60 bin ton üretim olurdu, şimdi bu üretim 6 bin tona düştü. Girdi maliyetlerimiz yüzde 300, 400 zamlandı. Sadece sulama maliyetimiz yüzde 40 arttı. Çiftçi fahiş girdi maliyetlerine rağmen ekmeye devam ediyor ama ürün para etmiyor. Mesela kuru fasulye. Çiftçiden 12, 13 liraya alıyorlar, aynı ürün marketlerde 30 liralara kadar çıkıyor. Aynı şekilde buğdayı bizden 2,5 liraya alıyor ama yurtdışından buğday getirip ona 7 lira veriyor. Bu parayı bize ver, bizi destekle diyoruz. Maalesef kimse dinlemiyor. Çifti borç içinde. Borçlarını kapatmak için traktörünü satıyor. Ekim zamanı daha fazla borçlanıp traktör almak zorunda kalıyor.”
Koyun Yetiştiricileri Birliği üyeleri: “Yem fiyatları öyle arttı ki. Artık bir koyunu yetiştirebilmek için başka bir koyunu feda etmemiz gerekiyor. Yani masrafları düşününce bir koyun, bir koyunu yiyor. Sadece arpanın tonu 8 bin, 9 bin liralara çıktı. Artık almak mümkün değil.”
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri: “Borçlarımız, faizleri katlanarak artıyor. 15 bin lira faiz olur mu? Ziraat Bankası kredilerin faizlerini neden silmiyor. Kaç kere söyledik, bakacağız diyorlar ama sonuç yok! Borçlarımızın faizlerinin silinmesi talebimize kulak tıkıyorlar. Bir kilo yonca 5 lira. Böyle bir şey yok.”
Milletvekilleri gerçekleştirdiği ziyaretlerde partilerinin iktidar politikalarını anlatırken, Çakırözer ve Şeker, “Ülke kaynaklarını çiftçiye, esnafa, emekliye vermek yerine bir avuç rantiyeciye verdikleri için böyle. Eğer ülke kaynakları çiftçiden, emekliden, emekçiden yana ayrılsa böyle olmaz. Bu pahalılık, bu kötü yönetim olmaz. İlk sandıkta bu kötü gidişata hep birlikte dur diyeceğiz. Çiftçi, emekli, emekçi, esnaf halkın iktidarını hep birlikte kuracağız” dedi.  HM
 

http://www.esyenigun.com/haberprint/gercek-enflasyon-yuzde-300--400--89145.html