TEPEBAŞI’NDAN YEPYENİ MERKEZ

Kategori: Gündem - Tarih: 11 Mayıs 2022 15:58
TEPEBAŞI’NDAN  YEPYENİ MERKEZ

Tepebaşı Belediyesi Toplumsal Eşitlik ve Psikolojik Danışma Merkezi törenle açıldı. Açılışta konuşan Başkan Ataç, “Bu psikoloji danışmanlık toplumun eşitliğini sağlayacak bir unsur olarak bakacak, onu görüyoruz. Burada seminerler, toplantılar, farkındalıklar yapılacak” dedi.

GÖRKEMLİ TÖREN
Tepebaşı Belediyesi Toplumsal Eşitlik ve Psikolojik Danışma Merkezi, Uluönder Mahallesi Cansen Sokak’ta düzenlenen törenle açıldı.  Törene Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Tepebaşı Belediye psikoloğu Ecem Kumaş, merkezde yapılması planlanan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Daha sonra konuşan Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İncilay Cangöz ise “Bu birimin açılmasından mutluyum ama şahsımdan dolayı değil, bir eğitimci ve kadın olarak mutluyum. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Önemli toplumsal katkıları olacağını düşünüyorum. Yerel yönetimler, eşitlik konusunda çok işlevsel bir yere sahipler ve önemliler. Bu birimin açılması da bu anlamda çok değerli. Artık eşitliği adalet ile birlikte, adil paylaşım ile birlikte düşünmeliyiz. Birimin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ŞİDDETLER BİTSİN
Ardından kürsüye çıkan Başkan Ataç, “Güzel bir gün, güzel bir açılış oluyor. Bu mekan gerçekten güzel bir mekan oldu. Belediyemizin mülkiyetinde olan bir yer burası. Yol arkadaşımız Başkan Yardımcımız Sevgili Melih’in burada çok büyük emeği vardı. Tepebaşı’nda yapılan projelerin çoğunda emeği vardı. Işıklar içinde uyusun. Çok değerli bir arkadaşımızdı. Türkiye’de de son 20 yıldır bakıyorsunuz, doktor hastanede dövülüyor, öğretmen okulda dövülüyor, kadın evde veya sokakta darp ediliyor katlediliyor, çocuklar tarikat yurtlarında çok sıkıntılar çekiyor ve hiçbir şey yapılmıyor. O çocukların sayısı o kadar çok ki, tabii açıklanmıyor bu rakamlar. Çok üzüntü verici, ürkütücü rakamlar. Diliyoruz şiddetler bir an önce bitsin ama bu yeni bir anlayış gelmedikçe de bitmeyeceğe benziyor. Bugün burada bir farklı açılış olacak” dedi.

FARKINDALIK OLUŞACAK
Tepebaşı Belediyesi’nin yaklaşık 60 tane hizmet binası dışında tesisi olduğunu kaydeden Ataç,“Bu tesislere 3 yaşındaki çocuğumuzdan 80-90 yaşındaki büyüğümüze kadar bizde kalıyor. Bu hizmetler neticesinde oradan bir takım geri dönüşler alıyoruz. Bu geri dönüşlerde en büyükleri psikolojik sorunlar. Öyle bir 20 yıl geçti ki bir psikolog her eve lazım diyorum ben. Gerçekten her evin ihtiyacı var, öyle sıkıntılı günler geçiriyoruz. İşte küçük de olsa burada büyük bir iş yapılacak. Burada özellikle ve öncelikle çocukların ve kadınların bu şiddetlerden mağdur olduğunu ve bu tedaviye ihtiyacı olduğunu açıkça ifade etmek isterim bir hekim olarak. Bu psikoloji danışmanlık toplumun eşitliğini sağlayacak bir unsur olarak bakacak, onu görüyoruz. Burada seminerler, toplantılar, farkındalıklar yapılacak. Buraya ihtiyacı olan insanların gelip rahatlıkla buradan o ihtiyaçlarını gidermeleri son derece kolay olacak. Yetkin bir kadromuz var. Belki Türkiye’de psikoloğu, sosyal hizmetler uzmanı, buna benzer dalları en çok var olan belediyelerden bir tanesi Tepebaşı Belediyesi’dir. Bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Dilerim buraya kimse gelmesin, ihtiyacı olmasın. Ama hiç zannetmiyorum” şeklinde konuştu. HM


 

http://www.esyenigun.com/haberprint/tepebasi-ndan--yepyeni-merkez-88518.html