HAKLARINI SAVUNACAĞIZ

Gündem 10 Eylül 2021 18:13
Videoyu Aç HAKLARINI SAVUNACAĞIZ
A
a

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek için Eskişehir'e geldi. Bakan Çavuşoğlu'nun ilk durağı Eskişehir Valiliği oldu. Bakan Çavuşoğlu, “Eskişehir'de Balkan, Kafkas ve çok sayıda Kırımlı soydaşımız var. Tüm soydaşlarımızın her zaman yanındayız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
VALİ AYYILDIZ İLE BİR ARAYA GELDİ
Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek için Şehrimize gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu'nu Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Ak Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, MHP İl Başkanı İsmail Candemir  karşıladı. Bakan Çavuşoğlu ziyarette Valilik Şeref defterini de imzalayarak, ziyaret basına kapalı olarak devam etti. Bakan Çavuşoğlu daha sonra Reşadiye Camiinde Cuma namazını kıldı.

STK’LARLA BULUŞTU
Çeşitli programlara katılmak üzere Eskişehir'e gelen Çavuşoğlu, esnaf ziyaretinin ardından Valilik koordinasyonuyla kentteki bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. Burada konuşan Çavuşoğlu, yoğun bir dış politika gündeminin olduğunu ve dünyanın hızla değiştiğini anlattı. Değişime ayak uydurmanın zor olduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Böyle bir dönemde nasıl bir dış politika izlememiz lazım? Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Cumhuriyet'imizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesini koymuşlar. Bu, dış politikanın bir temelidir, dış politika değişkendir. Bugün elbette milli bir dış politika olması gerekiyor. Ayrıca bu değişimi yakalamak için girişimci olmak lazım. İnsani dış politika izlemek kaçınılmazdır. Hele hele bizim gibi herkesin beklenti içinde olduğu bir ülke için insani dış politika izlemeden dünyada yerimizi almamız mümkün değil. Aktif bir dış politika izlememiz lazım. Dünyanın her yerinde olmamız gerekiyor. Biz de insanımızın gittiği her yerde olmaya çalışıyoruz. Milli çıkarlarımız için her yerde aktif olmamız gerekiyor."

SOYDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ
Bakan Çavuşoğlu, “Eskişehir'de Balkan, Kafkas ve çok sayıda Kırımlı soydaşımız var. Ve ülkemize çok önemli katkılar sağlıyorlar. Tüm soydaşlarımızın her zaman yanındayız Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Tüm hizmetlerimizi soydaşlarımıza vermemiz lazım. Aynı şekilde kültürel miraslarına da gereken önemi vermemiz lazım ve bunları da yerine getiriyoruz. Kırım tatarlarının haklarını sonuna kadar savunacağız” dedi.

İNSANLAR EVLERİNİ TERK EDİYOR
Artık küresel aktörün G7 değil, G20 olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Biz de G20'nin içindeyiz. Sonuçta çok kutuplu bir dünya var. Bu çok kutuplu dünyanın etkileri nedir, bunları çok iyi okuyup analiz etmemiz lazım ve buna göre Türkiye olarak dış politika adımlarını atmamız lazım." dedi. Bakan Çavuşoğlu, bugün 80 milyondan fazla insanın değişik sebeplerden dolayı evini ülkesini terk ettiğini, uzmanların ise Kovid-19 sonrası çok daha fazla insanın evini terk edeceğini öngördüğünü anlatarak "Bu yıl içinde Afganistan'da 570 bin kişi yerinden edilmiş durumda. Çatışmalar maalesef giderek artıyor. Bugün dünyada 2 milyar insan çatışma bölgelerinde yaşıyor. Bir çatışmanın yansımalarının ne olduğunu yanı başımızda birçok ülkede yaşandığı için en iyi biz biliriz." değerlendirmesinde bulundu. AA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat