Europen 09 2022 Desktop

HAYRAN KALDILAR...

Gündem 11 Kasım 2022 15:17
Videoyu Aç HAYRAN KALDILAR...
A
a

8 ayrı ülkenin 9 kenti ile kardeş şehir ilişkisi kuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ABD Michigan eyaletinin başkenti Lansing şehri ile kardeş şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Lansing Belediye Başkanı Andy Schor ve beraberindeki heyet, çalışmalar kapsamında Eskişehir’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

BÜYÜKERŞEN’İ ZİYARET ETTİLER  
Amerika Birleşik Devletleri'nin Michigan eyaletinin başkenti ve 6’ncı büyük şehri olan Lansing ile Eskişehir arasındaki kardeş şehir çalışmaları kapsamında temaslar sürüyor. Uzun yıllardır ABD’de yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD Detroit Türk Fahri Başkonsolosu Nurten Ural’ın üstün çaba ve gayretleriyle başlayan görüşmeler, kardeş şehir olma yolunda hızla devam ediyor. 3 ay önce Ural’ın Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ziyaretinde doğan “kardeş şehir” fikri kapsamında Lansing heyeti Eskişehir’e gelerek bir dizi temasta bulundu. 

ESKİŞEHİR’E GELDİLER
ABD Michigan eyaleti Lansing Belediye Başkanı Andy Schor, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri Detroit Fahri Başkonsolosu Nurten Ural, Michigan Lansing Pazarı Ekonomik Kalkınma Uzmanı Keith Lambert, Michigan State Üniversitesinden Öğretim ve Müfredat Yüksek Lisans Programı Program Direktörü Douglas K. Hartman Eskişehir’e geldi. Heyete Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile Teknolojik Dizayn Platformu Ortağı ve Güzel İşler Derneği Başkanı Sercan Duygan da eşlik etti.

MÜZELERİ GEZDİLER
Lansing Belediye Başkanı Andy Schor ve beraberindeki heyet, OSB ziyaretinin sonrası Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na geçti. Burada Bilim Deney Merkezi’ni inceleyen Lansing Belediye Başkanı Andy Schor ve beraberindekiler, bilimi deneyerek öğrenme yöntemi ile hayata geçirilen merkezdeki deney aletlerini de tek tek kullandılar. Ayrıca gezi kapsamında Masal Şatosu’nu da ziyaret eden heyet, merkezleri çok beğendiklerini ifade ederek Büyükşehir Belediyesi’ni ve görevlileri tebrik ettiler. Buradan tarihi Odunpazarı bölgesine geçen ABD’li heyet, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Hamam Müzesi ve Odunpazarı Modern Müze’yi ziyaret ettiler. Müzelere hayran kaldıklarını belirten Başkan Andy Schor ve beraberindekiler burada bol bol fotoğraf çektirip, daha sonra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile görüşmek üzere belediye binasına geçtiler.

İLİŞKİLERİMİZ ÇOK GÜÇLÜ
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’nin de yer aldığı ziyarette misafirlerini makamında ağırlayan Başkan Büyükerşen, “Sizleri Eskişehir’de görmekten, ağırlamaktan çok mutluluk duyuyorum. Bu dostluk ilişkilerinin şehrimize kültürel, sanatsal alanda başta olmak üzere eğitim, sanayi ve ticaret gibi birçok konuda büyük katkısı olacağına inanıyorum. Lansing ile kardeş şehir ilişkilerimizin iki şehir ve iki ülke için çok güzel işbirliklerine imkan tanıyacağına, özellikle sanatsal, kültürel, eğitim, sağlık ve sanayi alanında çok güzel ortak çalışmalar yapılabileceğini düşünüyorum. Tekrar hoş geldiniz. Eskişehir ile Lansing’in kardeş şehir olması adına üstün gayretleri nedeniyle Detroit Türk Fahri Başkonsolosumuz Nurten Ural’a da huzurunuzda ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.  HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat