Europen 09 2022 Desktop

HEKİMLERİMİZ GÖÇ EDİYOR!

Gündem 23 Ağustos 2022 16:17
Videoyu Aç HEKİMLERİMİZ GÖÇ EDİYOR!
A
a

Sağlıkta çözülmeyen sorunlar nedeniyle Türkiye’den yurt dışına göç eden hekimlerin sayısı artıyor. Eskişehir’de son 7-8 ayda 22 hekim yurt dışına gidebilmek için Tabip Odaları Birliğinden iyi hal belgesi aldı.

Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel emeklik ve istifalarla ilgili engeller kalktıktan sonra yaklaşık 10 bin kişinin sağlık alanında çekildiğini söyledi. Özellikle bunlardan birçoğunun yurt dışına çıktığını ifade eden Şenel, durumu kaygı verici olarak nitelendirdi. Şenel, “Gerçekten Sağlık Bakanlığının emeklikle ilgili istifalarla yasaklar, engeller kalktıktan sonra günümüze kadar yaklaşık 10 bin hekimin istifa veya emekli olmak suretiyle meslekten ayrıldığı ve sağlık alanından çekildiğini biliyoruz. Örneğin; bunların büyük bir kısmı bunların büyük bir kısmı yurt dışına göçenlerle ilgili… Yurt dışına geçen yıl bin 405 hekim yurt dışına gitmek için Türk Tabipler Birliği’nden iyi hal kağıdı aldı. Bunu 2012 yılında 59 hekimin aldığını biliyoruz biz kayıtlara göre… Bu kayıtları nereden biliyoruz? Yurt dışında ülkelerin çoğu hekimlerden iyi hal kağıdı istiyorlar. Ve bizim Türk Tabipleri Birliğinde ne kadar gurur vericidir ki bizden istiyorlar. Örneğin; sağlık bakanlığından herhangi bir belge istemiyorlar. Türk Tabipleri birliğinin verdiği iyi hal belgesini kabul ediyorlar. Bu yüzden yurt dışına çıkmak isteyen hekimler bize başvuruyorlar. 2012 yılında bu şekilde bizden iyi hal kağıdı kalan 59 kişi iken, geçen yıl bu rakam bin 405’e çıktı. Bu yıl da bu rakam geçen yılın rakamlarını yakaladık. Bin 400’ün üzerinde bize başvuru var. Yılın sonuna kadar 3 binli rakamları bulacağız. Bu ne demek? 2012 yılına göre tam 50 kat yurt dışına hekimlerden kaçış var” diye konuştu.

NİCELİK DEĞİL NİTELİK ÖNEMLİ
Eskişehir’in durumundan söz eden Şenel, “Eskişehir’de de bizim kayıtlarımıza göre, ocak ayından itibaren son 7-8 ayda tam 22 hekim arkadaşımız bize başvurmuş. Yaş gruplarına bakarsak, yalnızca genç hekimlerin göç ediyor gibi bir algı var ama öyle değil. 25-30 yaş arasında 7 hekim, 30-40 yaş arasında 8 hekim, 40-50 yaş arasında 5 hekim, 50 yaşın üzerinde de 2 hekim Eskişehir’den yurt dışına gitmek için bizden belge almış. İçlerinde yeni mezunlar, uzmanlar ve öğretim üyeleri var” dedi.  Şenel, “Eskiden, emekli olan doktor iş yeri hekimliği için ya da özel hastanelere başvururdu. Şu anda çoğu kişi kenara çekiliyor. Bu kişilerin ne yazık ki tecrübesinden yararlanamıyoruz. 10 bin gerçekten çok ciddi bir sayı. İlerisi için tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Önümüzdeki 5 yılda çoğumuz büyük ameliyatları yapabilecek hekim bulamayacağız. Hastanelerdeki yoğunluk daha da artacak ve hekim sayımız giderek azalacak.  Şu an da 100 bin nüfusa 205 hekim düşüyor. Ülkemiz bunu karşılamak için her yıl 15 bin hekim mezun ediyor. Sürekli Tıp Fakülteleri açılıyor. Şu anda sayı 126’ya ulaşmış durumda. Ancak bizce nicelik değil nitelik önemli. Yılda 15 bin hekim mezun etmekle bu işin altından kalkılmaz. Nitelikli ve tecrübeli hekimlere ülkenin ihtiyacı var. Bakanlığın bu duruma el atması lazım” İfadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat