HER ATIĞA HAYAT VERİYOR

Gündem 3 Mayıs 2021 16:38
Videoyu Aç HER ATIĞA HAYAT VERİYOR
A
a

Eskişehirli 20 yaşındaki tamir meraklısı Enes Bozkurt, arızalanan çeşitli araç ve gereçler ile çöpe atılan hurda malzemelerin parçalarını kullanarak farklı amaçlarla kullanılan yeni ürünler ortaya çıkarıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sarıcakaya Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun olan ve Mihalgazi ilçesine bağlı kırsal SakarııIlıca Mahallesi'nde yaşayan Bozkurt, evinin bahçesinde oluşturduğu 8 metrekarelik atölyesinde atık malzemeleri geri dönüştürüyor. Olta makarası, tahta parçaları, atık metaller, oda spreyi ve elektrikli ev aletlerinin motorları, bilgisayar parçalarından ot çapalama, kıyma ve kuluçka makineleri, su değirmeni, rüzgar gülü, uzaktan kumandalı küçük bir traktör yapan Bozkurt, evde kullanım dışı kalan hiçbir eşyayı çöpe attırmıyor. Bozkurt, komşularının getirdiği eski elektronik malzemeleri de değerlendiriyor.

KABLOLAR ÇOK İŞİME YARIYOR
Enes Bozkurt, AA muhabirine, küçük yaşlarda inşaat ustası olan babasını izleyerek bir şeyler yapmaya çalıştığını söyledi. Bir ev aleti bozulduğunda söküp farklı ürüne dönüştürdüğünü belirten Bozkurt, şöyle devam etti: "Bizim evde hiçbir şey atılmaz. En ufak parçalar bile illa ki bir yerde lazım oluyor. Annem, babam bazen bu durumdan şikayet ediyor. Bir malzemeye ihtiyacım olduğunda malzemelerin atıldığı çöplüğe gidiyorum. Orada işime yarayabilecek malzemeleri araştırıyorum. Hurda malzemeler var mı diye bakıyorum. Komşulardan da bana atık malzeme getirenler oluyor. Genellikle radyolar bozuluyor. Onları kullanmam için bana getiriyorlar. Motor parçaları, kablolar çok işime yarıyor."

BİLGİSAYAR FANLARINDAN KULUÇKA MAKİNESİ
Bozkurt, bazen bir ürün ortaya çıkarmak için kullanacağı el aletlerini de kendisinin tasarladığını anlattı. İp çekme kolu bozulan odun testeresinin motorunu, eski bisikletleri değerlendirdiğini ifade eden Bozkurt, arızalanan çamaşır makinesinin su boşaltma motorundan elektrik üreten dinamo yaptığını dile getirdi. Küçük traktörün diferansiyelini olta makarasından, motorunu şarjlı matkaptan, tekerlek dönüşlerini sağlayan mekanizmayı oda spreylerinin motorlarından oluşturduğunu belirten Bozkurt, "Küçük bir forklift yapmak için evde kullandığım bilgisayarı söktüm, CD okuyucusunu kullandım. Fanlarından kuluçka makinesi yaptım." dedi. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat