HER İNŞAATA ŞANTİYE ŞEFİ

Gündem 25 Şubat 2021 15:32
A
a

Şantiye şegliğinin tam zamanlı bir görev olduğunu ve birden fazla şantiyede yapılamayacağını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Orkun Kılıç, “Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde ilgili kurum ve kuruluşun bilgisi dâhilinde kağıt üzerinde kalması ülkemiz için utanç kaynağıdır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk


İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Orkun Kılıç, “Şantiye şefliği tam zamanlı bir görevdir. Birden fazla şantiyede yapılamaz” başlıklı basın açıklaması yaptı.  Şantiye şefliği sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiğini söyleyen Kılıç, “Yapı üretim sürecinde bu denli önemli bir görev olan şantiye şefliği, gerek mevzuatta yer alan, gerekse uygulamada yaşanan eksiklikler ve yanlışlıklar nedeniyle çözümün değil sorunun bir parçası haline getirilmiş, ivedilikle çözüm bekleyen bir alandır. Yine söz konusu rapor ve deneyimlerimiz imzacılık diye tarif ettiğimiz, sadece resmi işlemlerde görünsün diye kâğıt üstünde kalan şantiye şefliğinin ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir. Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde hepimizin gözü önünde ve ilgili her kurum ve kuruluşun bilgisi dahilinde sadece kağıt üzerinde kalması ülkemiz için bir utanç kaynağıdır” diye konuştu.
TAM ZAMANLI GÖREVLENDİRİLİMELİ
Sorunun çözümüne ilişkin önerilerini de açıklayan Kılıç konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İstisnai durumlar dışında, her şantiye şefi sadece bir şantiyede tam zamanlı olarak görevlendirilmelidir. Şantiye şefliğinin üstlenilmesinde; yapım işinin konusunun, niteliğinin, büyüklüğünün ve ilgili imalatların oranının dikkate alınması, keyfi uygulamaların sonlandırılması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Şantiye şefliği sürekli eğitime ve mesleki tecrübeye gereksinim duyan bir görevdir. Bu görevi yerine getirecek kişilerin ilgili meslek odalarınca verilen eğitimlere katılıp belgelendirilmeleri zorunlu tutulmalıdır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak şantiye şefliği üstlenilmesinin önünü geçilmesi için şantiye şeflerinden Oda Kayıt Belgesi istenmelidir. Şantiye şefleri TMMOB tarafından belirlenen mühendislik asgari ücretinin altında çalıştırılmamalı, hak ve ücretleri yasal güvenceye alınmalıdır.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat