HER KARIŞ TOPRAĞIMIZ KUTSAL

Gündem 2 Eylül 2021 16:23
Videoyu Aç HER KARIŞ TOPRAĞIMIZ KUTSAL
A
a

Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Vilayet Meydanı'ndaki program, Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Törende konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in Milli Mücadele Dönemi’nin önemli kentlerinden biri olduğunu belirtti. Büyükerşen“Tarih boyunca birçok büyük Türk zaferine ev sahipliği yapmış bu toprakların 30 Ağustos Zaferi’nin ardından iki gün sonra düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun.Kaderin bir tecellisi olarak, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile taçlanacak olan Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın tüm zaferleri de bu kadim topraklarda kazanılmıştır. Birinci ve İkinci İnönü Muharebeleri, Sakarya Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Meydan Muharebesi, Eskişehir’in de içinde bulunduğu Afyon, Kütahya ve Uşak bölgelerinde yaşanmıştır. Kütahya-Eskişehir Muharebeleri sonunda savaş taktiği olarak Eskişehir’in boşaltılıp kuzey doğudan Ankara istikametine çekilmesiyle ikinci kez düşman işgaline uğrayan Eskişehir hattının geçilmesiyle halkta kısa bir tedirginlik yaşanmış olsa da, ordumuz düşmanı Sakarya Savaşı’nda durdurup kıskaca alarak geri püskürtmeyi başarmıştır” dedi. 

BÜYÜK GURUR YAŞIYORUZ
Başkan Büyükerşen sözlerine şöyle devam etti “Kuşkusuz ülkemizin her şehri önemlidir, her karış toprağı kutsaldır. Hiçbir karış toprağımızın diğer bir ilin, bölgenin toprağından ayırt edilmesi düşünülemez. Biz Eskişehirliler için ne mutlu ki, şehrimizi bugün 98 yıllık Cumhuriyetimizin en güzel, en yaşanılır, en modern, en örnek şehirlerinden biri olarak hem ülkeye, hem dünyaya lanse etme şansına sahibiz. Bunu, biz Eskişehirlilerden çok, ülkemiz insanları yapıyor. Gerek sanayisiyle, tarımıyla, sosyal yapısıyla, şehirleşmesiyle, gerekse sahip olduğu bu misyonu bugünden geleceğe daha güçlü, daha çağdaş bir şekilde geliştirerek taşıyacağı inancını herkese gösteriyor” diyerek tüm Eskişehirlilerin bu anlamlı gününü kutladı. Vilayet Meydanı’nda düzenlenen töreninin ardından protokol Kanlıpınar Şehitliği’ndeki ikinci törene katıldı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat