HÜKÜMET ÇÖZÜM BULMALI

Gündem 2 Aralık 2021 17:49
Videoyu Aç HÜKÜMET ÇÖZÜM BULMALI
A
a

Yılbaşından sonra tekstil ürünlerine zam geleceğini söyleyen Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Safa Şen, “Esnafımızın ürünleri satarken fedakârlık yapma şansları kalmadı. Kalmadığı gibi de esnafımız zarar etmeye başladı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ESNAF ZARAR EDİYOR
Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Safa Şen, döviz kurundaki dalgalanmadan esnafın da etkilendiğini söyledi. Yılbaşından sonra tekstil ürünlerine zam geleceğine dikkat çeken Şen, esnafın artık zarar etmeye başladığını belirtti. Esnafın zam yapmamak için fedakârlıkta bulunma lüksünün de kalmadığını söyleyen Şen, “İnşallah hükümetimiz bu konuyla ilgili çok ciddi tedbirler alır. Hem halkımızı hem esnafımızı rahatlatır” diye konuştu. Esnafın İstanbul’dan temin ettikleri ürünlere zam geldiğini ifade eden Şen, “Son zamanlarda çok ciddi manadaki kur artışları bizim esnafımızın İstanbul’dan temin ettikleri ürünlerde de artışlara oldu. Tabi tekstil ürünlerinin ihracatı da çok ciddi manada var. İhracat da yapılıyor. Bu ham madde girdilerindeki dövizdeki artışlardan dolayı esnafımız da imalatçıda satmak istedikleri ürünleri bulmakta zorlanıyorlar. Önemli olan ihracat. İhracat yapılıyor ama iç piyasadaki halkımızın ihtiyaçlarını da temin etmek lazım. Bu döviz kurlarındaki artışların fiyatlara yansıması halkımızın alım gücünü zayıflatıyor, sıkıntı yaratıyor. Dolayısıyla da yılbaşından sonra da çok ciddi manada ürünlere zam geleceği söylenmekte” şeklinde konuştu.

YILBAŞINDA ZAM GELECEK
 “Esnafımız gelen bu zamları zaten kendi içinde tolere etmekte zorlanıyorlar” diyen Şen,“Esnaflarımızın karlılık oranı çok ciddi manada düşük. Bu zamlardan sonra karlılık oranı iyice düştü. Esnafımızın da ürünleri satarken fedakârlık yapma şansları kalmadı. Kalmadığı gibi de esnafımız zarar etmeye başladı. Daha önce aldıkları ürünü aldıkları fiyattan tezgâhlarına getirip koyamıyorlar. Zararına ticaret yapmaya başladılar. Yılbaşında sonra söylendiği gibi zamlar da çok ciddi manada tekstil ürünlerine gelirse esnafımızın işi hem kış nedeniyle zorlanacak hem ürünlerdeki fiyat artışı nedeniyle zorlanacak. Zaten karlılık makası çok az. Dolayısıyla hem halkımızı hem ürün satan esnafımızı bu zamlar çok ciddi manada etkilemekte. Yılbaşında zamlargelirse esnafımız da halkımız da sıkıntıya girer diye düşünüyorum. İnşallah hükümetimiz bu konuyla ilgili çok ciddi tedbirler alır. Hem halkımızı hem esnafımızı rahatlatır” ifadelerini kullandı.HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir