HÜKÜMETİMİZ VATANDAŞIN YANINDA

Gündem 29 Mart 2021 17:29
Videoyu Aç HÜKÜMETİMİZ VATANDAŞIN YANINDA
A
a

URAYSİM’i önemsediklerini söyleyen AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Umut ediyoruz şehrin dinamiklerinin tamamının, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin, oda ve sanayi odasının da dahil olduğu herkesin ittifakla olur dediği bir projenin şehrimize katkı sağlar diye düşünüyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
YARDIMLAR SÜRECEK
AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, partisinin Eskişehir’de yaptığı çalışmalar hakkında basın açıklaması yaptı. Covid-19 salgını sürecinde hükümetin sosyal koruma kalkanı çerçevesinde; Faz-1, Faz-2, Faz-3 kapsamında toplam 66 bin 208 haneye 66 milyon TL nakdi destek yapıldığını belirterek, Eskişehir’de kısa çalışma ödeneği kapsamında toplam 47 bin 269 kişiye 298 milyon TL destek sağlandığını ücretsiz izne çıkarılan veya işsiz kalan 25 bin 25 kişiye ise 76 milyon TL destek sağlandığını ifade etti. Çalışkan, “Kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden faydalanan sigortalı çalışanın normal çalışma süresine dönmesi durumunda sigortalının çalıştığı işyerine prim desteğinden toplamda 35 bin 667 kişi için 31 milyon TL destek sağlanmıştır. Eskişehir için başlıklar halinde ifade ettiğimiz rakamların toplamı ise 523 milyon TL’yi aşmıştır. Türkiye genelinde ise bu rakam 52 milyarı geçmiştir” diye konuştu.Eskişehir’de 23 bin 470 çiftçiye alan bazlı hesaplanan 95 milyon 955 bin 482 TL mazot ve gübre desteğinin 26 Mart Cuma itibariyle başladığını aktaran Çalışkan, yardımların süreceğini söyledi.

YAŞAR KEMAL CADDESİ AÇILMALI
Eskişehir’de trafik sorununun olduğunu ve çözümü noktasında çalışmalara yaptıklarını belirten Çalışkan, “Yaşar Kemal Caddesi trafik sorununa yüzde yüz katkı sağlar. Yaşar Kemal Caddesi şehrin gelişme bölgesindeki; 71 Evler, Emek, Vadişehir ve Ihlamur Kent’in güney bölümünden geçen, bu mahalleler ile çevreyolu ve Seyitgazi yolunu birbirine bağlamak suretiyle şehrin trafik sorununa yüzde yüz katkı sağlayacak bir güzergâhtır.  Seyitgazi yolu ve çevreyolu arasındaki bu bağlantı trafik sıkışıklığını özellikle güney akstan alternatif bir güzergâh ile hızlı ve etkili bir çözüm olacağı açıktır. Kentin sabah ve akşam özellikle sanayi bölgesine gidişlerde trafiği rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

KÜTÜPHANE VE YÜZME HAVUZU AÇILIYOR
Kütüphane ve yüzme havuzu inşaatlarının tamamlandığı bilgisini de veren Çalışkan, kısa bir süre içinde bu iki merkezin de halkın kullanımına açılacağını söyledi. Burhan Sakallı’yı MKYK’ya girmesi dolayısıyla tebrik eden Çalışkan “Kentimize katkı sağlayacağını umuyorum, kendisinin daha önce yaptıkları da bunun kanıtıdır. Hep birlikte şehrimizi daha iyi yerlere getirmek için çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

URAYSİM’İ ÖNEMSİYORUZ
Basın mensuplarının URAYSİM ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Çalışkan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “URAYSİM Projesi le Raylı Sistemler Organize Sanayi Bölgesi konularının birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Biz kamulaştırma konusunda yüzde 60-70’i geçtik, Dünyada 3 tane bulunan bir test merkezi burası. AR-GE noktasında şehre katkı sağlayacak bir merkez. Kentin ciddi bir raylı sistemler kültürü ve tecrübesi var, bir raylı sistemler kümelenmemiz var, şehirde organize sanayinin geliştirilmesine yönelik çalışan ciddi yatırımcılar var. İster bunu yatırımcı kuruluşların talep ettiği noktada isterseniz Beylikova’da bizim sanayi için ayırdığımız 380 dönüm hazine arazisi var, ister bu noktada ister Hasan Bey’in bulunduğu noktada mevcut organize sanayi bölgesinde veya İmişehir Organize Sanayi Gelişme Alanı’nda olsun. Şehre, organize sanayiye ilişkin yatırımlar yapılması konusunda ben sanayicilerle görüşüyorum. Şehre istihdam kazandırma noktasında bir niyet mektubu ile gelen bir firmanın 3500 kişiyi çalıştırmaya dönük bir çabasının olduğunu biliyorum. Umut ediyoruz şehrimize kazandırırız. Bu bizim için kıymetli. TÜLOMSAŞ 100 yıllık birikimi ile kıymetli. Umut ediyoruz şehrin dinamiklerinin tamamının, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin, oda ve sanayi odasının da dahil olduğu herkesin ittifakla olur dediği bir projenin şehrimize katkı sağlar diye düşünüyoruz. O yüzden URAYSİM’i önemsiyoruz.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat