Europen 09 2022 Desktop

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ!

Gündem 2 Eylül 2022 15:12
Videoyu Aç İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ!
A
a

AYM, Anadolu Üniversitesi’nde “İyi ki doğdun Ali İsmail Korkmaz, düşlerindeki özgür dünyayı biz kuracağız” yazılı afiş asan öğrenciye disiplin cezası verilmesini ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti.

Cebrail Padak, 19 Mart 2018 yılında Anadolu Üniversitesi’nde öğrenciyken ve okulun duvarına Öğrenci Kolektifleri imzalı “İyi ki doğdun Ali İsmail Korkmaz, düşlerindeki özgür dünyayı biz kuracağız” yazılı afiş astığı için disiplin cezasına çarptırıldı. Padak’ın bu cezaya itiraz etmesi üzerine Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, işlemin iptaline karar verdi. Üniversite yönetiminin de bu karara yaptığı itiraz sonrasında Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi istinaf başvurusunu kabul ederek mahkeme kararını kaldırdı. Padak da Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne başvurdu.

PADAK, AYM’YE BAŞVURDU
AYM, Padak’ın başvurusunu inceledi ve öğrenciye disiplin cezası verilmesini ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti. Kararın gerekçesinde, “Ceza infaz kurumu, karakol veya örgün eğitim yeri niteliğinde olmayan üniversitelerde ifade özgürlüğüne yönelik müdahalenin istisnai olması esastır” dendi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat