İNHİSAR ESNAFI 2022’DEN UMUTSUZ

Gündem 28 Aralık 2021 17:26
Videoyu Aç İNHİSAR ESNAFI 2022’DEN UMUTSUZ
A
a

İnhisar İlçesindeki lokantacı esnafı eski günlerini arıyor. Pandemi nedeniyle iki yıldır iş yapamadıklarını söyleyen esnaf, yeni varyantların baş göstermesi ile birlikte 2022 yılına da çok umutlu bakamıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
YENİ YILDAN BEKLENTİ YOK
Tüm yurtta esnaf, Covid-19 salgını nedeniyle büyük bir sınav vermeye devam ediyor. İki yıldır birçok esnafın kepenk kapattığı böyle bir ortamda kimi ise ayakta kalmak için direniyor. İnhisar İlçesinde lokantacı esnafı da ‘nerede o eski günler’ diyerek iş yaptığı günlerini özlemle arıyor. Özellikle son dönemlerde yeni varyantların ortaya çıkması esnafı iyice endişelendirmeye başladı. 2022 yılından umutlu olmak istediklerini söyleyen esnaf, önünü görebileceğini de pek sanmıyor.

ESNAF BİTİK DURUMDA
İlçe esnaflarından Ali Şanlı şu an bitik durumda olduklarını söyleyerek, ‘artık işlerimizde bir patlama olsun’ diye serzenişte bulunuyor. Şan, “10 yıldır lokantacılık yapıyorum. Pandemiden evvel işlerimiz çok güzeldi. Fakat 2 yıldır maalesef işçi yevmiyesine çalışıyoruz. Yani biz şu an işçileri mağdur etmemek için ben de dahil olmak üzere, akşam yevmiyelerimizi alabildiysek rahatız. Kar edebiliyor muyuz, hayır. Şu anda bitik durumdayız. İnhisar küçük bir yer. Buraya dışarıdan gelen olursa bizim işimiz oluyor. Yoksa yerli halkımızla bizim lokantamız çalışmaz. Alım gücünün yanı sıra yeni varyantların ortaya çıkması insanları yine ürkütmeye başladı. Kalabalık ortam oluşacak diye gelen de olmuyor. 2022 yılı için de çok önümüzü göremiyoruz ama inşallah tüm esnafımızın işi yeni yıldan sonra yoluna girer. Artık işimizde bir patlama olsun yani, çok şey istemiyoruz. İnşallah kazanmaya başlarız diye ümit ediyorum” dedi.

İŞLER İYİ DEĞİL

 Emine Şanlı ise, “İşler durgun, istediğimizi alamıyoruz. Eskisi gibi değil. Herkes bir şekilde dümeni çeviriyor ama şuraya gelip bizden pideyi bile çoğu zaman alamıyor. Günlük 50-60 lahmacun oluyordu, 15-20 pide satıyorduk. Şimdi nerde! Mecbur kalmadıkça artık kimse gelmiyor.  Çünkü pahalı her şey ve kimsenin alım gücü yok. Maliyetler de zaten aldı başını gitti. Ucuz satsak biz zarar edeceğiz, normal fiyatlandırsak pahalı diye gelen yok. Bilmiyorum, ne olacak böyle sonumuz” ifadelerini kullandı.

ESKİ GÜNLER YOK

Esnaf olarak zor bir dönemden geçtiklerini ifade eden Hatice Üstün ise 2022 yılında da önlerini çok göremediğini söyledi. Üstün, “Eski hizmetimiz maalesef yok. Gelen müşterilerimiz azaldı. İşlerimiz yarı yarıya düştü. 2022 yılında inşallah umutlanmak istiyoruz ama değişik hastalıklar çıkmaya devam ediyor. Aşılarımızı falan oluyoruz ama çok da önümüzü göremiyoruz. Atlatırız ve her şey inşallah daha güzel olur” diye konuştu. 


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir