Europen 09 2022 Desktop

İNÖNÜ’DEKİ HATLARIN EMSALİ ALPLERDE

Gündem 5 Mart 2023 16:15
Videoyu Aç İNÖNÜ’DEKİ HATLARIN EMSALİ ALPLERDE
A
a

İnönü İlçesi’nde bulunan fay hattı, Türkiye’de yer üstüne en net gözüken fay hatlarından birisi olarak ön plana çıkıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yaklaşık 5 kilometre boyunca çıplak gözle net şekilde görülebilen fay aynasıyla dikkatleri üzerine çeken doğa harikası, içinde bulundurduğu güzelliklerle de ön plana çıkıyor. Genel olarak Alplerde ve İsviçre’de örneği görülen ‘Askıda Vadi’, İnönü fayı üzerinde de görülebiliyor. Türkiye’deki en net askıda vadilerin bulunduğu İnönü fayı hakkında konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, “Fay aynası üzerinde vadi oluşması pek olağan değildir” dedi.

ALPLERDE VE İSVİÇRE’DE ÇOK GÖRÜLÜR
İnönü fayı üzerinde doğal olarak oluşan askıda vadiler hakkında konuşan Prof. Dr. Can Ayday, şu ifadeleri kullandı: “İnönü fayı üzerinde bir vadi görüyoruz. Her yerde fay aynası üzerinde vadi oluşması pek olağan değildir. Bir blok aşağıya düşüyor ve vadinin içinden geçen küçük dereler aşağı kısımlarda tekrar vadi oluşturuyor. Daha sonra tekrar kırılmalar oluyor. Birkaç kez arka arkaya kırılmalar oluşunca bazı vadiler üst tarafta kalıyor. Biz bu tür durumlara askıda vadi diyoruz. Aslında bu askıda vadiler genellikle Alplerde ve İsviçre’de çok görülür. Glasiyellerin üzerinde de askıda vadiler görülür.” İHA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat