Europen 09 2022 Desktop

İNSANLARIN CANINA MAL OLDU

Gündem 17 Şubat 2023 15:57
Videoyu Aç İNSANLARIN CANINA MAL OLDU
A
a

CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, merkez üssü Kahramanmaraş olan, toplamda 11 ili etkileyen ve binlerce insanın ölümüne neden olan depremlerle ilgili basın açıklaması yaptı. İktidarın deprem bölgelerine müdahalede geç kaldığını ifade eden Taşel, devletin depreme hazırlıksız olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
KOORDİNASYONU SAĞLAYAMADILAR
“Devleti yönetme sorumluluğunu üstlenen iktidar, depremin ilk anlarından itibaren koordinasyonu sağlayamamıştır” diyen Taşel, “En kritik saatler olan ilk 48 saatte deprem bölgelerine müdahalede geç kalınmış, vatandaşlarımızın enkaz altında can vermelerine seyirci kalınmıştır. Beceriksizlikleri on binlerce insanımızın canına mal olmuştur.  İnsanlarımız enkaz altında inlerken, eğitimli ve deneyimli kahraman Mehmetçiğimiz kışlalarında bekletilmiştir.  Tüm yardım ve kurtarma faaliyetlerinin koordine edildiği sosyal medyaya yasak getirilmiş, ağırlaştırılmıştır. Bununla da kalmayıp soru soran gençler, gazeteciler, bilim insanları gözaltına alınmıştır. Enkaza yardıma koşan kurumlara zorluklar çıkarılmıştır” diye konuştu.

BİR KİŞİ BİLE İSTİFA ETMEDİ
Depremin ardından ağır bir yıkımın ortaya çıktığını fakat bir kişinin bile istifa etmediğinin altını çizen Taşel, “Ülkemiz için asrın felaketi tek adam rejimidir. Asrın felaketi, asrın cinayetidir, asrın ihanetidir, asrin beceriksizliğidir. Kurtarma çalışmalarındaki beceriksizlikleri yetmezmiş gibi tek adam rejimi şimdi de üniversitelerimize ve öğrencilerimizin yurtlarına çökmeye çalışmaktadır. Sorgusuz sualsiz alınan uzaktan eğitim kararıyla gençlerimizin ve ülkemizin geleceği mahvedilmek istenmektedir. Bir kez daha çağrı yapıyoruz: Üniversiteler derhal açılmalı, öğrenciler yurtlarına dönmelidir” şeklinde konuştu.

SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAK
Seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini vurgulayan Taşel, “Devletin tüm kurumlarının bu gerçeği iyi bilmesi gerekmektedir. Anayasamızın ilgili maddeleri açıktır: Seçim savaş dışında ertelenemez. Savaş durumunda bile kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi alır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin de YSK'nın da afet halinde seçimi erteleme diye bir yetkisi yoktur. Yüksek Seçim Kurulu'nun böyle bir şey talep etmesi, demokrasiye darbe girişimi olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu tür bir girişimi bu şekilde ele alacağız. AKP Genel Başkanının "Bana 1 yıl daha verin" mesajı hiçbir şey ifade etmemektedir. Türkiye kendisine tam 20 yıl vermiştir. Artık bu saatten sonra halkın kendisine verecek değil 1 yılı, 1 saati bile kalmamıştır” ifadelerini kullandı. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat