İNSÜLİN DİRENCİ ŞEKER HASTALIĞININ ÖNCÜSÜ

Gündem 19 Ocak 2023 12:53
Videoyu Aç İNSÜLİN DİRENCİ ŞEKER HASTALIĞININ ÖNCÜSÜ
A
a

Özel Ümit Batıkent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Kundakçı Gelir, Tip 2 diyabetin önlenebileceğini ve erken dönemde alınacak önlemlerle bu hastalığın tamamen geçebileceğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kabaca iki tip şeker hastalığının bulunduğunu aktaran Dr. Gökçe Kundakçı Gelir, “Daha genç yaşlarda görülen pankreastaki insülin salınımının yetersizliğinde oluşan Tip 1 Diyabet, bu daha çok çocuklarda görülür. Yetişkinlerde ve daha çok gördüğümüz Tip 2 Diyabet ise; insan vücut hücrelerinde insüline direnç gelişmesi sonucunda, kan şekerinin yükselmesi olarak tanımlanır. Tip 2 diyabet beslenme ve yaşam tarzı ile çok ilişkilidir. Beslenme düzene konup, su tüketimi arttırıldığında ve hareket arttırıldığında hastalığın önüne geçmek mümkündür” ifadelerini kullandı.

DİKKAT EDİN
Halk arasında gizli şeker olarak bilinen insülin direncine dikkat çeken Dr. Gelir, şunları söyledi: “Neredeyse her obezite vakası, insülin direnci ile birlikte görülüyor ve insülin direncinin bir sonraki aşaması tip 2 diyabet oluyor. İnsülin direnci olan hastalar, şeker hastası adayıdır. Yemek yemek kişiye iyi hissettirmelidir, ama yemekten sonra yorgun, piliniz bitmiş gibi hissediyorsanız bu işte bir terslik var demektir, iyi ve kaliteli yemek bize kendimizi iyi hissettirmelidir. Yemekten sonra hazımsızlık ve tatlı isteği varsa insülin direnci olabilir, buna dikkat edilmelidir.” İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat