İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Gündem 20 Ağustos 2021 15:53
Videoyu Aç İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
A
a

Eskişehir Teknik Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çevrimiçi ve fiziksel olarak yapılan imza törenine, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü İbrahim Ceferov, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler Birimi’nden Sorumlu Rektör Yardımcı Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Prof. Dr. Saye Nihan Çabuk, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu,  Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yeliz Mert Kantar ile  Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi’nden süreçte yer alan öğretim üyeleri ile Uluslararası İlişkiler Birimi personeli katılırken, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi’nden Uluslararası Ofis Başkanı Küşver Mammedova, Eğitim Dairesi Başkanı. Elay Zeynallı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanı Zakir Hüseynov, süreçte yer alan öğretim üyeleri katıldı.  
Törende konuşan Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü İbrahim Ceferov, “Azerbaycan ve Türkiye her zaman birbirinin yanında. Eğitim meselelerinde de birbirimize destek olmalıyız. Bizim üniversitemizin öncelikli alanı tarım ama bunun dışında 30’dan fazla bölüm var, bu bölümlerin içinde Bilgisayar Teknolojileri, Ekonomi gibi farklı bölümler de yer alıyor. Bu kapsamda Eskişehir Teknik Üniversitesi ile bir protokol imzalayarak, Mevlâna Programı çerçevesinde Türkiye’den öğrencilerin Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi’nde; Azerbaycan’dan olan öğrencilerin de Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde eğitim almalarını arzuluyoruz. Bizim Türkiye’deki birçok üniversite ile iş birliklerimiz var ve Eskişehir Teknik Üniversitesi ile yaptığımız iş birliğinin de hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
İki üniversite arasındaki iş birliği hakkında bilgi veren Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ise şunları söyledi: “Bu, bizleri de çok mutlu eden bir iş birliği başlangıcı olacak. 3-4 ay kadar önce başlamış istişareler sonrasında geldiğimiz noktada bilişim, bilgisayar teknolojileri ve bilgisayar mühendisliği alanları başta olmak üzere başlatılmış ve ilerletilmiş iş birlikleri ve bu farklı alanlara da genişletebilecek boyutta. Eğitim öğretim boyutunda sadece lisans değil lisansüstü, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim alma aşmasındaki öğrencilerimizi, personel değişimi kapsamında hocalarımızın değişimini içine alacak, ortak araştırmalar, ortak sertifikalar ve diploma programlarına giden bir yolda ilerlememizi sağlayacak bir iş birliği olacak. İmzalayacağımız mutabakat zaptı ile başlayacak olan bu iş birliğinin devamında ikinci bir protokol ile de Mevlana değişim programlarını kapsayacak biçimde gündemimizde”. 
Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu konuşmasında iş birliklerinin önemini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Rektörümüzün de ifade ettiği gibi, aslında Türkiye’de çok sayıda üniversite ile iş birliğiniz, iletişiminiz var. Eminim yürüttüğünüz çok kıymetli, katma değeri olan işler gerçekleştirildi. Bunlar arasında bizim üniversitemizle yapılacak olan iş birliği ve bu iş birliği ile yapılacak çalışmalar da önemli katkılar sağlayacak. Bizler için ülkeler arası, farklı üniversitelerle yapılan iş birlikleri kıymetli.  Uluslararası ilişkiler anlamında da bunları değer üretecek çalışmalarla taçlandırmak en büyük isteğimiz. Yeni ismi ile üç yılı geride bırakmış, yeni bir üniversite olarak görünsek de köklü bir geçmişimiz var. Tabi bu iş birlikleri, mühendislik alanında daha farklı bölümlere de genişleyecek durumda”. İki ülkenin aslında iki devlet ama tek millet olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, tüm Türkiye’yi ve dünyayı derinden üzen orman yangınlarındaki en büyük destek için de Azerbaycan devletine ve tüm halkına şükranlarını sundu. Eskişehir Teknik Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi Rektörleri tarafından mutabakat zaptı ve Mevlana Protokolü’nün imzalanmasıyla tören sona erdi.  HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat