Europen 09 2022 Desktop

İŞÇİLERİN SESİNE KULAK VERİN!

Gündem 2 Ağustos 2022 18:20
Videoyu Aç İŞÇİLERİN SESİNE KULAK VERİN!
A
a

Atışkan Alçı işçileri, grevlerinin 34’üncü gününde Atışkan Otel’in önünde bir araya gelerek taleplerini haykırdı. Islık ve sloganlarla işvereni protesto eden işçiler, “Krizin faturasını işçilere kesmeyin. Sesimize kulak verin” çağrısında bulundu.

EYLEM YAPTILAR
34 gündür grevde olan Atışkan Yapı ve Endüstriyel Alçı Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş. işçileri ile bağlı oldukları Kristal-İş Sendikası temsilcileri, Yunus Emre Caddesi’nde bulunan Atışkan Otel’in önünde toplanarak taleplerini haykırdı. Otelin önünden Asarcıklı Caddesi’ne kadar yürüyen işçiler ıslık ve sloganlarla tepkilerini gösterdi. Asarcıklı Caddesi’nde basın açıklaması yapan Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, toplu sözleşme sürecinin maddi taleplere gelinince tıkandığını söyledi. İşverenin son teklifinde işçilere ilk 6 ay için yüzde 9 zam teklif ettiğini belirten Çetintaş, “Bu oran gerçekleşen 6 aylık resmi enflasyonun bile çok gerisinde kalıyor. İşveren, içerisinde yakacak ödeneği, izin ödeneği, çocuk zammı, giyim yardımı gibi hakları içeren maddelerin ise talepler arasından çıkarılmasını istiyor” dedi.

HAKKIMIZI İSTİYORUZ
Fabrikada çalışanlar açısından yüksek risklerin bulunduğunu vurgulayan Çetintaş, 7-15 yıllık kıdeme sahip işçilerin ortalama 4 bin 500 TL ücret aldığını söyledi. Zam oranının trajikomik olduğunu ifade eden Çetintaş işverene çağrıda bulunarak, “İşçileri sefalete mahkum edecek bu zam teklifleri asla kabul edilemez. Gelin sizleri var eden işçilerin sesine kulak verin, fedakarlığı hep işçilerden beklemeyin. Krizin faturasını işçilere kesmeyin. Ülkemizin yaşam koşulları ortadayken işçilerinizin taleplerine sağır olmayın. Tek taraflı bir yaklaşımla iş barışı mümkün olmaz” şeklinde konuştu. Görüşmelere açık olduklarının altını çizen Çetintaş, “Grevimiz üyelerimizin haklı talepleri karşılanıncaya kadar birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde kararlılıkla devam edecektir” dedi. Açıklamanın ardından işçiler “Gemileri yaktık geri dönüş yok, birleşe birleşe kazanacağız, direne direne kazanacağız” sloganları attı.  HM1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat