KADINLARDAN YÜRÜYÜŞLÜ TEPKİ

Gündem 21 Mart 2021 17:56
Videoyu Aç KADINLARDAN YÜRÜYÜŞLÜ TEPKİ
A
a

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına tepki gösteren Kadın Meclisleri Üyesi Deren Melis Göçmen, "Mücadelemizle adım adım kadınların yaşam hakkı mücadelesini bu ülkenin meydanlarına kazıyan biziz. Siz bu kararı geri çekeceksiniz" dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla İstasyon Meydanı'nda toplanan yüzlerce kadın, Adalar Porsuk Mevkii'ne yürüdü. Yürüyüş esnasında kadınlar, 'Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula' sloganı attı.
SÖZLEŞMEYİ İMZALATANLAR BİZİZ
Kadınlar adına basın metnini okuyan Deren Melis Göçmen, "Bu kararı, tek bir kişi kendi başına aldı. O sözleşmeyi imzalatanlar biziz, mücadelemizle adım adım kadınların yaşam hakkı mücadelesini bu ülkenin meydanlarına kazıyan biziz. Siz bu kararı geri çekeceksiniz.
İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan çerçeve bir sözleşmedir. Kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçlar" diye konuştu.
KADINLARI YOK SAYAMAZSINIZ
"İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin azalabileceğini biliyoruz" diyen Göçmen, "Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız! Biz dünyanın yarısıyız.  Kadınları korumakla mükellef olan devlet yetkilileri dün gece İstanbul sözleşmesini fesih kararı aldı. Sözleşmenin hazırlanma dâhil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin fesih kararını kabul etmiyoruz.  Kararı geri çek sözleşmeyi uygula" ifadelerini kullandı. SAMET KILIÇ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat