KAHVECİLER İFLAS AŞAMASINDA!

Gündem 16 Ocak 2022 16:30
Videoyu Aç KAHVECİLER İFLAS AŞAMASINDA!
A
a

Eskişehir'de Bahçelievler Mahallesi Seylap Caddesi üzerinde uzun yıllar kahvehane işletmeciliği yapan Özgür Pehlivan, salgın döneminde bozulan işlerini toparlayamaması ve çektiği kredileri ödeyememesi nedeniyle önceki gün yaşamına son verdi. Pehlivan’ın ölümü sonrasında Eskişehir’de meslektaşları kahveci esnafının yaşadığı sıkıntıları CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e anlattı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

“BORÇLARINI GÖNDERDİLER”
Eskişehir’de 13 yıldır esnaflık yapan Babacan Kıraathanesi’nin sahibi Çiğdem Babacan, kahvecilerin açılmasıyla birlikte kendisine gönderilen vergi, stopaj borçlarını vekil Çakırözer’e gösterdi. 2021 yılının son ayında kendisine borçların gönderildiğini ve 15 gün içerisinde ödenmesinin istenildiğini açıklayan Babacan, “ Tüm esnaf pandemi sürecinde zor zamanlar geçirdik. Bu dönemde hiçbir şekilde gerekli olan destekleri göremedik. Yaklaşık 17 ay kapalı kaldık. Ara ara açıldık ama bunlar çay ocağı gibi açılmalardı. Bizim işimize yaramadı. Kahveci esnafı olarak hep zarar ettik.  Pandemi dönemi bitti, biz dükkanlarımızı Temmuz ayı itibariyle açtık. Tam rahatlayacağımızı düşünürken daha elimizdeki paralarımızı toparlayamadan yılbaşına girmeden önce vergi borçlarımıza ilişkin kağıtlar geldi. 15 gün içerisinde ödememiz istendi. Ödemezsek 2022 yılında ruhsatlarımızı iptal edecekler, icralık olacağız. Geçmiş dönemlerimize ait olan ödemeler. Pandemi döneminde biz zaten ödeme yapamadık. 6 ay borç ödemeyeceksiniz demişlerdi. 6 ay biter bitmez şimdi bunları gönderdiler” dedi. 

“ESNAFIN FERYADI DUYULMALI”
Pandemi döneminde en büyük zararı gören esnaf grubunun kahveciler olduğunu söyleyen CHP’li Çakırözer ise, kahvecilere yeterli desteğin verilmediğine dikkat çekti.  Pandeminin ardından vergi borçları ve zamların kahvecileri olumsuz etkilediğini söyleyen Çakırözer, “Hayat pahalılığı, çaya şekere gelen zamlar ayrı. Kahveci esnafı zor durumda. Çiğdem Hanımı pandemi döneminde ziyaret etmiştik. Desteğin yeterili olmadığını söyledi. Şimdi destekler bittikten sonra devletin yeni vergiler, yeni hacizlerle kapıya gelmesi kahveci esnafını zor durumda bırakmış. Esanfın bu feryadının dinlenmesi lazım. Bankalar, Maliye Bakanlığı kimin elinde ne güç varsa bunu esnafın boğazına sarılmak için değil, aksine esnafın nesfes alması için kullanması lazım” diye konuştu. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir