Europen 09 2022 Desktop

KAHVECİLERİ ZOR BİR KIŞ BEKLİYOR

Gündem 30 Kasım 2022 17:23
Videoyu Aç KAHVECİLERİ ZOR BİR KIŞ BEKLİYOR
A
a

Kahveciler pandeminin etkisinde hala çıkamadı. Zor günleri geride bırakamayan ve daha zor günlerin beklediği kahveci esnafı kış ayının nasıl geçireceğim diye kara kara düşünüyor.

Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban pandemi hastalığının yanı sıra ekonomik hastalığı olduğunu ifade ederek, maliyetlerin kahveci esnafının beli her geçen gün daha büktüğünü söyledi.

ESNAF ZOR AYAKTA KALDI
Doğalgaz, elektrik ve son olarak suya gelen yüzde 70’lik zam ile kahveci esnafının önünü göremediğini belirten Çoban, ‘Bu kış kahveci esnafı için çok zor geçecek’ dedi.  Çoban, “Pandemi döneminde biliyorsunuz kahveci esnafı kredilerle ayakta kaldı. Borç alarak ayakta kaldı. Onu çevirmeye çalışırken yine kredi almaya çalışıyoruz. Yani krediyi krediyle ödüyoruz. Sattığımız bu çaylar bu faizleri maalesef çıkarmıyor. Şu anda pandemi hastalığından çok ekonomik hastalığı var bizde. Kahvelerde bütün kullandığımız emtiyalar, ürünler zamlandı. Çay, şeker aldı başını gitti Kışın biraz kahvelerde iş yaparız diyorduk. Maalesef doğalgaza gelen zam belimizi büküyor. Ve günlerin kısa olması, karanlığın erken çökmesi nedeniyle lambalarımızı yakıyoruz” dedi.

FATURALAR YÜKSEK
Başkan Çoban, “Elektrik faturalarımız çoğaldı. Bir de suya gelen yüzde 70’lik zam bizim belimizi daha çok büktü. Çünkü suyu en çok kullanan esnaflardan biriyiz. Hijyenik olarak devamlı bardakları yıkamaktan öte çamaşır suyuna koyuyoruz. Kullandığımız su da pahalılaşınca bizim çayın maliyeti çok acayip bir şekilde arttı. Bu kış kahveci esnafı için zor geçecek. Daha önce de söylemiştim. Biraz kahveci esnafından da bu kış mesleğini bırakan ve dökülen tabiriyle kahveciliği bırakan insanlarımız var” dedi.  HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat