KANSER VAKALARI ARTTI

Gündem 17 Mayıs 2022 14:43
Videoyu Aç KANSER VAKALARI ARTTI
A
a

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, KOZA Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından Kaymaz Mahallesi’ne yapılacak olan Altın ve Gümüş Madeni 3. Kapasite Artışı ile İlave Maden Atık Depolama Tesisi Projesi’ne tepki göstererek, “Mera alanları yok oldu, hayvancılık azaldı, kanser vakaları arttı” dedi.

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, KOZA Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından Sivrihisar’ın Kaymaz Mahallesi’ne yapılacak olan Altın ve Gümüş Madeni 3. Kapasite Artışı ile İlave Maden Atık Depolama Tesisi Projesi hakkında açıklama yaptı. Yaşam hakkının kazanç hırsından daha değerli olduğunu söyleyen Toptaş, “Zaten var olan zararlarla, oluşacak yeni zararlar nedeniyle bölgede telafisi mümkün olmayan zararlar yaşanacaktır” diye konuştu.

“MEYVE AĞAÇLARI KURUDU”
Kaymaz’ın toprağına, suyuna, doğasına ve hayvanına yönelik saldırılardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Toptaş, “Bölgemizde yapılan araştırmalarda Koza Altın Gümüş madeninin faaliyetleri sonucunda mera alanlarının yok olması ile hayvancılıkta büyük azalma olduğu, hayvanların hastalanıp öldüğü, içme ve kullanma sularının azaldığı, kanser vakalarının hızla çoğaldığı ve buna bağlı ölümlerin arttığı, meyve ağaçlarının kuruduğu verimin ve rekoltenin düştüğü, tarım ve hayvancılığın büyük zarar gördüğü bölge halkı tarafından dile getirilmektedir. Bu nedenlerle 3.maden atık depolama tesisi uygulaması bölge için son derece sakıncalı olan projedir” şeklinde konuştu.

SULARDA ARSENİK ORANI YÜKSEK
Toptaş konuyla ilgili konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Atık depolama alanlarının sızdırması sonucunda drenaj, boru arızası, kimyasal madde taşımacılığında yaşanan problemler, proje alanının yakınında bulunan Kaymaz mahallesi içme suyu hattının bulunduğu bölgede kuyularda yapılan analizler sonucunda arsenik ve mangan değerlerinin içme suyu limitinin üstüne çıkması, bölgede yetişen bitkilerin tehdit altındaki türlerin kırmızı listede bulunması ve atık depolama havuzunun zarar görme riskinin artması nedeni ile bu projenin uygulanması bölgeye zarar vereceği için uygun değildir.” HM
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir