KARARI GERİ ÇEKİN

Gündem 28 Mart 2021 17:57
Videoyu Aç KARARI GERİ ÇEKİN
A
a

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri Ulus Meydanında bir araya gelerek Adalar mevkiine yürüdü. Kadınlar adına açıklama yapan Meltem Özel, “Kararı geri çekecek, sözleşmeyi uygulayacaksınız. Bizim başka bir sözleşmeye ihtiyacımız yok. İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulayacaksınız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilen İstanbul Sözleşmesine kadınlar tepki göstermeye devam ediyor. Dün Ulus Meydanında bir araya gelen kadınlar, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin, kararı geri çek sözleşmeyi uygula, gökkuşağı değil ayrımcılık suç, İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ şeklinde sloganlar atarak Adalar Mevkiine yürüdü. Grup adına açıklamalarda bulunan Meltem Özel, “İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmeye çalışmasının üzerinden 1 hafta geçti. Biz bir haftadır ülkenin dört bir yanında meydanları doldurmaya devam ediyoruz. Gecenin bir vakti kararname çıkarıp İstanbul Sözleşmesi’ni elimizden alabileceklerini zannediyorlar. O kadar yanılıyor ki biz fesih kararını geri çektirecek, o sözleşmeyi de uygulatacak olanlarız” dedi.

KARARI GERİ ÇEK
Özel, “Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Diyor ki kadınları korumak için kağıt parçasına ihtiyacımız yok vicdanlarımız var. Kadınların hakları da hayatları da sizin o vicdanlarınız eline kalmayacak. Biz her bir hakkımızı kendi mücadelemizle kazandık. Şimdi de bu fesih kararıyla hayatımıza el uzatmaya çalışıyorsunuz. El uzatamayacaksınız. Geleneklerimize, aile yapımıza uymuyor diye öne sürdüğünüz gerekçelerle sözleşmeden çekilemezsiniz. Aile yapımıza uymuyor diyenlere pandemi döneminde artan ev içindeki şiddeti, çocuklarının gözü önünde öldürülen kadınları hatırlatalım. Bu mu sizin aile yapınız. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak için sunduğunuz bu gerekçeleri de kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz da yürürlükten kalkacak diyenlere söylüyoruz. Kararı geri çekecek, sözleşmeyi uygulayacaksınız. Bizim başka bir sözleşmeye ihtiyacımız yok. İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulayacaksınız” ifadelerini kullandı. MERT ERGENÇ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat