KARDEŞLİK MİLLİ BİRLİK VEBERABERLİK

11 AYIN SULTANI RAMAZAN 20 Nisan 2022 00:01
Videoyu Aç KARDEŞLİK MİLLİ BİRLİK VEBERABERLİK
A
a

Odunpazarı İlçe Vaizi İsmail Pelit'in Ramazan ayı için hazırladığı özel yazısı

Ey insanlar! Biz, sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık, birbirinizle tanışıp bilişesiniz diye milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en asil olanınız ona karşı gelmekten en fazla sakınanızdır. Şüphesiz ki Allah her şeyi bilendir ve her şeyden haberdar olandır. (Hucûrat 49/13)
Rabbimizin ayeti kerimede buyurduğu gibi insanlar bir anne ve bir babadan türemiştir.Bu minvalde tüm insanlık ailesi kardeş sayılır. Zaman içinde insanlık ailesinin büyümesi sonucunda çeşitli ırklar, renkler ve diller doğmuş, bu büyük aile milletlere ırklara ve alt gruplara bölünmüştür. Çoğalma sonucunda meydana gelen bu farklılaşmalar insandaki hayvani içgüdülerin ve kıskançlığın bu kardeşliği unutturduğunu böylece tüm insanlığı ortadan kaldırmaya yönelik katliamlara varan büyük savaşların meydana gelmesine sebebiyet verdiğini görmekteyiz.
Kur’an’ı Kerimde Allah buyuruyor ki: Müminler ancak kardeştirler, öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allaha karşı gelmekten sakının ki rahmete nail olasınız. (Hucûrat 49/10)
Bu ayetin devamındaki ayetlerde Rabbimiz bu kardeşliğin korunabilmesi için müminlerin üçü toplumsal üçü de bireysel olmak üzere altı davranışı yapmasını yasaklamıştır.
Toplumsal olarak yapılması yasaklanan üç davranış
  1. Bir topluluğun diğerini alaya alması.
  2. Birbirlerini ayıplayıp aşağılaması.
  3. Birbirlerini hoş olmayan lakaplarla çağırması.
 
Bireysel olarak yapılması yasaklanan üç davranış da şunlardır.
  1. Müminlerin birbirleri hakkında zan ve tahmine dayalı hüküm vermesi.
  2. İnananların birbirlerinin gizli hallerini araştırması.
  3. Birbirlerini arkalarından hoşlanmayacağı şekilde anması. (Hucûrat 49/11,12)
Bu bağlamda Hz. Nebi  (a.s.) hadisi şeriflerinde de buyuruyor ki: ‘‘Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, ona hakaret etmez ve onu düşmana teslim etmez’’  (Buhari)
Aynı vatanı paylaşan insanlar her ne kadar aynı dili, aynı ırkı hatta aynı dini paylaşmasalar bile aynı gemide beraber yolculuk yapan yolcular gibidir. Bu nedenle vatandaşlık bağı ile birbirlerine bağlı olan ülkemiz insanları yaşadıkları ülkenin selameti ve istikbali için, dışarıdan gelebilecek saldırılara, içeriden çıkacak ihanetlere karşı milli birlik ve dayanışmayı sağlamaları hem kendi can ve mal güvenliği hem ülkemizin geleceğinin teminat altına alınması için vazgeçilemez bir zorunluluktur.
Sen - ben desin efrat, aradan vahdeti kaldır.
Bir millet için kıyamet işte o zamandır.
Tefrika girmeden bir millete düşman giremez.
Toplu vurdukça toplar onu sindiremez.
Mehmet Akif Ersoy
 
MEAL OKUYORUM
Doğru terazi ile tartın. İnsanların hakkı olan şeyleri kısmayın, bozgunculuk yaparak yeryüzünde karışıklık çıkarmayın. (Şuarâ, 26/182-183)
 
HER GÜNE BİR HADİS
“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona hainlik yapmaz, ona yalan söylemez, onu zor durumda yüzüstü bırakmaz…” (Tirmizî, Birr, 18)
 
BİR SORU-BİR CEVAP
Ticaret malının zekâtı kendi cinsinden ödenebilir mi?
 Ticaret mallarının zekâtı, malın değeri üzerinden hesaplanıp parayla verilebileceği gibi, malın kendi cinsinden de verilebilir (Fetvalar,DİB Yay.syf.239)
 
GÜNÜN DUASI
Allah’ım! Beni önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden (gelebilecek her türlü bela ve musibete karşı) muhafaza eyle. Altımdan kahrına uğramaktan (depremden) senin azametine sığınırım.” (Ebû Davud, Edeb, 110; İbn Mâce, Dua, 14)
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir