KDV İNDİRİMİ DEVAM ETSİN

Gündem 29 Eylül 2021 16:40
Videoyu Aç KDV İNDİRİMİ DEVAM ETSİN
A
a

Pandemi sürecinde esnafı rahatlatmak adına yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV indiriminin pandemi sürecinin bitimine kadar devam etmesini isteyen Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, “Borçlarımız çok birikti. Bunu kısa vadede kapatması mümkün değil” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, 30 Eylül itibariyle bitecek olan KDV indirimine ilişkin açıklama yaptı. Yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV indiriminin esnafı rahatlattığını söyleyen Bilen, KDV indiriminin pandemi sürecinin bitimine kadar devam etmesini istedi. “Kapalı olmaktansa bir nebze iyiyiz” diyen Bilen, “Kötünün bir tık üstündeyiz. Okullar açıldı biraz hareketlilik var. Üniversitelerin de açılmasını bekliyoruz. Üniversiteler açıldıktan sonra biraz daha iyi olacağız ama insanların beslenme alışkanlıkları değişti tabi. İnsanlar daha çok evine kapanmaya alıştı. Bunun da bize çok büyük etkisi oldu. İnşallah önümüzdeki süreçte daha iyi olacak” diye konuştu.

FAİZ ANAPARAYI GEÇTİ
Esnafın borç yükü altında olduğunu ve faizin anaparayı geçtiğini belirten Bilen, “KDV oranları vardı. Bizim KDV oranları yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmüştü pandemi sürecinde. Çok da yararlı oldu bu esnafımız açısından. Ama bu ayın sonunda sona ermektedir. Bu yüzde 1 KDV oranının pandemi süreci sonlanana kadar devam etmesini bekliyoruz yetkililerden. Yapılandırmalarımız var. Devlete olan borçlarımızı yapılandırma süreci 30 Eylül sondu. Bunun da en az yılbaşından sonraya uzatılmasını talep ediyoruz. Dolayısıyla toparlayamadık daha. Çok zor günlerden geçiyoruz daha. Borçlarımız çok birikti. Yaklaşık 17, 18 ay kapalı kalan işletmelerimiz vardı. Şu an borç yükü altında esnafımız. Bunu kısa vadede kapatması mümkün değil. Devletimizin bu vadeleri biraz daha uzatmasını bekliyoruz. Yoksa bu işin altından kalkmamız mümkün değil. Şu an zaten esnaf günlük çevirmeye çalışıyor. Borç filan ödeyemiyor esnaf. Biriken borçları kapatmaya çalışıyoruz geriye dönük. Yeni taahhüt eden borçlar var. Yüzde 1 KDV devam etmeli. Yapılandırma üstüne yapılandırma oluyor ama ödeyemedikten sonra anlamı yok. Faizlerimiz anaparayı geçmiş durumda. Faizlerin silinerek anaparayı ödenebilir şekilde taksitlendirmesini bekliyoruz yetkililerin” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat