KEHRİBAR TAŞINA İLGİ ARTTI

Gündem 9 Aralık 2021 14:54
Videoyu Aç KEHRİBAR TAŞINA İLGİ ARTTI
A
a

Tespih imalatçısı Serdar Nogay, aksesuarlarda kullanılan kehribar taşının sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirterek, "Doktorların da tavsiye ettiği kehribar taşının; guatr, astım, bronşit ve deri hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor" dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yirmi ile 40 milyon yıl arasında geçmişi olan, Pinus Succinifera ağacı reçinelerinin fosilleşmiş hali kehribar taşı; çoğu kişi tarafından mücevher türü olarak biliniyor. İnsanların deniz kıyılarından, bataklıklardan ve alüvyonlardan topladığı bu değerli taş; takı yapımı ve aksesuar yapımında kullanılıyor. Yaklaşık beş yıldır tespih imalatı ve satışı yapan Serdar Nogay, Eskişehir’de tespih kültürünü oluşturmaya çalışıyor. Taşlar ve değerli mücevherler hakkında bilgiler veren Nogay, kehribarın ham maddesinden yapımına kadar olan süreci ve insan sağlığı üzerine etkilerinden bahsetti.

“DEĞERİNE GÖRE FİYAT BİÇİYORUZ”
Vitrinlerindeki en değerli taşlardan birinin damla kehribar olduğunu belirten ve bu taştan sadece tespih değil; yüzük, kolye ve bileklik de yapıldığını söyleyen Nogay, “Bunların malzemeleri, asırlardır günümüze kadar ulaşan yumuşak bir madde. Yeni yeni Baltık Denizi’nin dibinden reçine olarak çıkartılıyor. Baltık’tan çıkan bu yumuşak madde, hava ile temas ettikçe sertleşip taşlaşıyor. Türkiye’ye getirilen bu taşlar, daha sonra ustalar tarafından tespih haline dönüştürülüyor. Mesela vitrindeki en değerli tespihin fiyatı 3 bin 700 liradır. Tamamen ithal malzemelerden oluşan bu taşlara; işçiliğine, gümüşün ağırlığına ve taşın değerine göre fiyat biçiyoruz” dedi. İHA
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir