Europen 09 2022 Desktop

Kendilerini geliştirmeleri gerek

Spor 28 Eylül 2022 19:25
Videoyu Aç Kendilerini geliştirmeleri gerek
A
a

Sağlıkspor’da futbola başlayan, Eskişehirspor’da profesyonel olan kaleci Sinan Ören geçtiğimiz ay profesyonel futbol kariyerini noktalamıştı. ES TV’de yayınlanan 90+3 programına konuk olan Ören, “Genç kardeşlerimiz için söylüyorum yarın transfer açılsa 11’e 11 çift kale maçta kadroya giremeyecek düzeye gelebilirler. Kendilerini geliştirmeleri gerekiyor” dedi.

Zaman su gibi geçti
Sinan Ören’in açıklamaları şu şekilde; “1998 yılında babam Zekai Öner (Dönemin Sağlıkspor başkanı) elimden tutup Sağlıkspor altyapısına götürdü. Futbola o dönem başladım. Biliyorsunuz rahmetli Sinan Alağaç’ın yeğeniyim. Sağlıkspor serüvenini tamamladıktan sonra Eskişehirspor altyapısına dahil oldum. O dönem Altyapı Derneği aktif bir şekilde çalışıyordu. İsmail Arca başkanlığında. 2003 yılında profesyonel futbol hayatına adım attım. Şenol Ulusavaş hocama müteşekkirim. Rahmetli dayım Sinan Alağaç’ın da takım arkadaşıydı. Şenol hocam beni ilk gördüğün de gözleri yaşardı. Bir benzerlik hissetti. Zaman su gibi geçti. 2003’te başladım 2022 yılında yaklaşık bir ay önce bıraktım.”
 
Eskişehirspor’da geçen 13 yıl
“Eskişehirspor’da 13 yılım geçti. Çok güzel insanlarla tanıştım. Çok güzel anılarım oldu. Eskişehirspor bizim kaderimiz, yazgımız. İlk A takıma 16 buçuk yaşımda çıktım. İlk resmi maçım yine aynı senede bir Muğla deplasmanındaydı. Bundan sonra da genç kardeşlerimize yaşadığımız tecrübeleri aktararak nitelikli sporcular yetiştirmeyi umut ediyorum. Eskişehirspor’da şu an forma giyen futbolcuların önce önemli bir camiaya hizmet ettiklerinin farkına varması lazım. Ben ilk forma giymeye başladığım dönemlerde Eskişehirspor tarihini hep okuyordum. Benim genç kardeşlerime en önemli tavsiyem bu. Eskişehirspor çok güzide bir kulüp. Bu kulübün büyüklüğünü tabi ki oynarken de anlıyorduk ama rakip olunca daha fazla hissettim.”
 
Önlerinde çok örnek var
“2016-17 sezonunda Şanlıurfaspor’da forma giyerken o hafta Eskişehirspor’u konuk edecektik. Salı günkü antrenmanımızda takım arkadaşlarımda bir telaş vardı. İstanbul takımlarına hazırlanır gibi bir hazırlık ve telaş vardı. Çok şaşırmıştım. Eskişehirspor’un büyüklüğünü o an bir kez daha anladım. Şu an Eskişehirspor’da forma giyen futbolcuların önlerinde çok güzel örnekler var. Bir Alper Potuk örneği var. Onunla oda arkadaşıydık. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyordum. Dorukhan Toköz örneği var. Futbolda doğru yer ve doğru zaman kavramı var. Bu kardeşlerimizin fedakarca çalışıp daha iyi yerlere gelmelerini temenni ediyorum.”
 
Onur nitelikli bir santrafor
“Onur Arı’yı çok beğeniyorum. Ona naçizane tavsiyem çalışmaya devam etmesi gerekiyor. Her doğan gün onun için yeni bir fırsat. Bu konuda Alper’i örnek alabilir. Bu seneyi dolu dolu geçirdiği zaman hem Eskişehirspor hem kendisi için inanılmaz bir kazanç olacağını düşünüyorum. Gerçekten nitelikli bir santrafor. Geçen sezon Zonguldak Kömürspor’un kalesini korurken bana da gol attı. Günümüz futbolunda top saklayıp takımı rahatça çıkarabilecek santrafor modeli. Üzerine koyması lazım. Problem biraz da yönlendirenlerde. Bizim de başımıza yıllarca geldi. Bizlerin, menajerlerin, antrenörlerine, ailelerine görev düşüyor.”
 
Değişime ihtiyaç var
“Genç kardeşlerimiz için söylüyorum yarın transfer açılsa 11’e 11 çift kale maçta kadroya giremeyecek düzeye gelebilirler. Bunları da düşünüp eşik atlamaları gerekiyor. Kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Format anlamında Eskişehirspor’un bir değişime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Kaleci bazında söylüyorum en rahat oynadığım sistem 4’lü savunma oldu. 5’li savunmayı Eskişehirspor’umuzun yapma ihtimali zaten yok. Takımın pas oyununa uygun olduğunu da düşünmüyorum. Takımın 4-2-3-1 ya da skora göre 4-1-3-2 şekline daha uygun olduğunu düşünüyorum. Şu bir gerçek Eskişehirspor’un savunması gerekiyor. Bir de kadro istikrarının sağlanması gerekiyor.”
 
Gençler yetiştirmek için çabalayacağım
“Antrenörlük kariyer planımda her günün benim için önemli olduğunu düşünüyorum. Eskişehirspor’daki, Zonguldak’taki, Şanlıurfa’daki, Göztepe’deki değerli antrenörlerimle görüştüm. Hepsi antrenörlük yolunda bana destek vereceklerini söylediler. Başta Rasim Kara hocamız. Hüdai Doğu hocamıza da sizin vasıtanızla teşekkür etmek istiyorum. Ben bu kararı aldığımda ilk onun yanına gittim. Beni çok şevklendirdi. Hırsıma hırs kattı. Antrenörlük bazında nitelikli gençler yetiştirmek için çabalayacağım. Bu doğrultuda B Kursu’na katılacağım. Akabinde kaleci antrenörlüğüne geçiş yapacağız.”
 
Es Es’e hizmet etmek istiyorum
“İki senelik süreçte Eskişehirspor altyapısına hizmet edip kaleci yetiştirmek istiyorum. Eskişehirspor denilince nitelikli kalecilerin yetiştiği yer olarak akıllara gelecekse ben de seve seve bu sisteme hizmet edeceğim. Bu bağlamda Serdal Eroy ile görüştük. Başkanımız Mehmet Şimşek ile görüşeceğiz. Altyapı sorumlumuz Mevlüt Gün ve Selim Demircioğlu başkanımızla görüştüm. Hayallerim bunlar. Altyapısından yetiştiğim kulübe hizmet etmek onur verici olur.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat