KIRIM’IN İLHAKINI TANIMIYORUZ

Gündem 13 Aralık 2021 16:41
Videoyu Aç KIRIM’IN İLHAKINI TANIMIYORUZ
A
a

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Dışişleri Bakanlığı’nın çağrısı ile Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından organize edilen “İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” etkinliğinde konuştu.

Etkinliğe Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna Ankara Büyükelçisi H.E. Vasyl Bodnar, Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korynevych, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da katıldı. Prof. Dr. Günay, “Dostumuz, stratejik ortağımız ve Karadeniz komşumuz Ukrayna’yla ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz. İlişkilerimiz ve iş birliğimiz her alanda gelişiyor, derinleşiyor ve bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Kırım’ın 1774 yılında Osmanlı hakimiyetinden çıkıp 1783 yılında Rusya’ya bağlanmasından sonra, yüzyıllarca süren farklı göç dalgalarıyla karşı karşıya kalmış, soydaşlarımız çok zor koşullarda anavatanlarını terk etmek zorunda kalmıştır. Bugün Kırım’da 250-300 bin civarında Kırım Tatarı yaşamaktadır.  Üç milyondan fazla Kırım Tatarı kökenli vatandaşa sahip bir ülke olarak Kırım Tatarlarının sorunlarına kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Milletvekili olduğum Eskişehir’imizde ise yaklaşık 175.000 bin Kırım Tatarı vatandaşımız bulunmakta, hemşerilerimiz ile yıllardır iç içe yaşamaktayız. Ülkemizin Kırım konusundaki tutumu nettir. Uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olan Kırım’ın yaşa dışı ilhakını tanımıyoruz, tanımayacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

HUKUK DIŞI UYGULAMALAR
Türkiye’nin Kırım politikası ve Kırım’da Tatarlara yönelik hukuk dışı uygulamalardan duyduğu endişeyi dile getiren Prof. Dr. Günay şunları söyledi: “Kırım tatarlarının can güvenliklerinin temini, hak ve menfaatleri ile kültürel kimliklerinin korunması; Kırım konusunun ve Kırım Tatarlarının sorunlarının uluslararası toplumun gündeminde tutulması, ülkemizin Kırım politikasının esaslarını teşkil etmektedir. Yarımadadaki Tatarlara yönelik hukuk dışı uygulamalar bizim için endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Kırım Tatarlarının meşru temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yarımadada yasaklı olması ve Kırım Tatar liderliğinin anavatanlarına giriş yapmaktan men edilmiş olması kabul edilebilir değildir.”

ÇABA GÖSTERİYORUZ
Kırım Tatarları için uluslararası anlamda çaba gösterildiğini dile getiren Prof. Dr. Günay, “Öncelikle, Kırım Tatarlarının esenlik ve refahlarının temini ve hak ve çıkarlarının korunması için Ukrayna makamları ve Kırım Tatar liderliği ile yakın işbirliği içerisindeyiz. Tatar vatandaşlarımızın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için büyük ölçüde çaba gösteriyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. HM 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat