Europen 09 2022 Desktop

KOMBİ VE PETEK BAKIMI FATURAYI AZALTIR

Gündem 2 Şubat 2023 14:40
Videoyu Aç KOMBİ VE PETEK BAKIMI FATURAYI AZALTIR
A
a

Kombi ve petek bakımları yapıldığı takdirde faturaların daha az geleceğini vurgulayan kombi bakım ustası Mehmet Aydinç, bilinenin aksine az petek açmanın faturaları yükselteceğine dikkat çekti.

Yaklaşık 60 yıldır kombi ustalığı yapan Mehmet Aydinç, toplumda bilinenin aksine az petek açmanın faturaları düşürmeyip yükseldiğini belirtti. Az petek yakma sonucu evin ısınamayacağını ve kombinin daha fazla gaz harcayacağını vurgulayan Aydinç, “Bazı vatandaşlar biz iki tane petek yakıyoruz diyor. Sadece 2 petek açık olduğunda kombi çok yakar çünkü diğer odalar soğuk oluyor. En az 3 petek açık olması lazım. Yatak odalarındaki petekleri açmaktan korkmasınlar. Salondaki peteklerden bir tanesini açabilirler. Kombi derecesinin en az 25-30 olması lazım. Kombi bu derecelerdeyken faturayı çok şişirmez” ifadelerini kullandı.

“İKİ YILDA BİR BAKIM YAPTIRILMALI”
Kombi ve petek bakımı yapılmamasının da faturalara etkisinin olabileceğini aktaran Aydinç, vatandaşların iki yılda bir bakım yaptırması gerektiğini dile getirdi. Kombi gövdesinde toz birikmesi sonucu tüketimin artacağını belirten Aydinç, “Kombinin bakımı çok önemli. Kombinin gövdesinde toz biriktiğinde yanmasını zorlaştırırız. Kombi yanarken içerideki alev kırmızı çıkıyorsa çok yaktığının anlamına gelir. Alevin mavi bir şekilde yükselmesi lazım. Vatandaşların her sene kombi bakımı yaptırmasına gerek yok. İki yılda bir yaptırsalar yeterli olur” diye konuştu. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat