Europen 09 2022 Desktop

KORKU DOLU ANLARI ANLATTILAR

Gündem 17 Şubat 2023 13:28
Videoyu Aç KORKU DOLU ANLARI ANLATTILAR
A
a

Depremde evleri büyük hasar gören 5 kişilik aile, 2 gün araçta kaldıktan sonra zor şartlara dayanamadı ve evlerini geride bırakarak Eskişehir’e yerleşti. Hatay’ın Antakya ilçesinde ikamet eden Yurtyapan ailesi, Kahramanmaraş merkezli 7,7 şiddetindeki depremde evleri hasar görünce Eskişehir’e geldi.

Depremden 2 gün sonra kendi arabalarıyla kente ulaşım sağlayan 5 kişilik aile, kentin çok kucaklayıcı olduğunu ve Eskişehir’e yerleştiklerini söyledi. Depremden sonra Hatay’da kaldıkları süre boyunca soğuk hava koşullarında arabada aç ve susuz kaldıklarını belirten aile, bölgedeki bazı bilinçsiz vatandaşlar sebebiyle büyük sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Kendilerine yardım eli uzatanları “yeryüzü melekleri” olarak adlandıran aile, depremde yaşadıkları travmaları unutmaya ve yaralarını sarmaya çalışıyor. Başlarından geçen zorlukları anlatan 3 çocuk babası, “biz o anları unutmak istiyoruz” dedi.

NASIL SAĞ ÇIKTIK BİLMİYORUM
Depremde evleri hasar gördüğü için Antakya’dan Eskişehir’e yerleşen ailenin babası Olcay Yurtyapan, deprem anında yaşadıklarını anlattı. Konuşurken duygulanan ve gözyaşlarına hâkim olamayan Yurtyapan, “Nasıl ölmedik dedim, olayın şokunu hala atlatamadım. Çünkü o kadar şiddetli bir depremde ben ölmeliydim. Yaşadığımız bina yıkılsaydı hepimiz ölürdük, bunun kurtuluşu olmazdı. Ama Allah’a şükürler olsun ki sağ salim çıktık. Bizim binamız yıkılmadı ama ilk depremde çok hasar aldı, ikinci deprem de hasarı artmış. Belki de şu an evimiz yıkıldı ama haberimiz yok. Yağma yapanları gözlerimle gördüm, market arabalarının içlerini doldurup kaçıyorlardı. Beyaz eşya mağazasının camları kırılmıştı, içerisindeki bütün elektronik eşyaları teker teker alıp gidiyorlardı” şeklinde konuştu.

“Bize yardım eli uzatanlarla bir aile olduk, onları yeryüzü meleklerimiz olarak görüyoruz”
Eskişehir’e geldikten sonra geçirdikleri süreçten bahseden aile babası Olcay Yurtyapan, kentin kendilerini kucakladığını ve şu an çok mutlu olduklarını söyledi. Ailesiyle yeniden hayat kurmak için iş arayan ve yaşananlarla ilgili bazı eleştiriler yapan Yurtyapan, “Eskişehir’e geldiğimde ilk olarak AFAD’la ilgili Kaymakamlığa kaydımı yaptırdım. Buraya geldiğimizde ayağımızda terlik vardı, çorabımız bile yoktu. Bize yiyecek, içecek ve kıyafet verdiler, bizi güzel karşıladılar. Şu anda mutluyuz, artık burada kalmaya karar verdik. Çocuklarımızı buraya kaydettirdik, onları okula ve dershaneye yazdırdık. Şimdilik geçici bir evde kalıyoruz, ilerleyen zamanlarda devletimizin de desteğiyle kiralık bir daireye çıkacağız inşallah. Hatay’daki binaların yaklaşık yüzde 70’i eski binaydı, yeni yapılan binalar da bazı müteahhitlerin malzeme çalması sebebiyle yıkıldı. Mesela bizim evin karşısında sıfır bir bina vardı, üzerinde satılık yazıyordu. Yapılalı daha 6 ay bile olmamıştı ve o bina çöktü” ifadelerini kullandı. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat