Europen 09 2022 Desktop

KORUYUCU AİLE UYARISI

Gündem 15 Şubat 2023 17:04
Videoyu Aç KORUYUCU AİLE UYARISI
A
a

Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen deprem felaketiyle yüzyılın en büyük depremlerinden birine şahit olduklarını söyledi.

Deprem bölgesine yardım götürdüklerini ve enkaz altında da çalıştıklarını ifade eden Köksal, devletin ve vatandaşların depremin etkilerini rehabilite etmek için var gücüyle çalıştığını belirtti. 
Depremde ailesini kaybeden çocuklar için vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüklerinde sıraya girdiğini söyleyen Köksal, “Afet bölgesinden gelen refakatsiz çocuklara yönelik koruyucu aile olma veya evlat edinme taleplerinde yoğun bir artış olmuştur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sadece depremden etkilenen, ailesine ulaşılamayan çocuklara yönelik olarak herhangi bir koruyucu aile modeli bulunmamaktadır” dedi. Köksal, refakatsiz çocuklarla ilgili kimlik tespiti ve ailelerine ulaşmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, “Deprem nedeniyle veya herhangi bir sebeple çocukların korunma ve bakım altına alınmasını gerektiren bir durum oluşması halinde çocuklar Bakanlığımızın ilgili kuruluşlarına kabul edilerek devlet koruması altına alınmaktadır. Koruyucu aile olma süreci belirli kriterleri içeren ve belirli incelemeler sonrasında uygun görülmesi halinde gerçekleşen bir süreçtir. Vatandaşlarımızın sadece deprem bölgesindeki çocuklara yönelik birkaç ay için koruyucu aile olma düşüncesi ile ilgili bir işlem yapılmamaktadır” şeklinde konuştu. Köksal ayrıca Eskişehir’de de müracaatın yoğun bir şekilde olduğunu ifade ederek koruyucu aile başvurusu yapmak isteyenlerin e-devlet üzerinden veya il müdürlükleri aracılığıyla müracaat edebileceklerini ancak şu anda sadece depremden etkilenen çocuklara yönelik koruyucu aile olmaya ilişkin herhangi bir sürecin bulunmadığını söyledi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat