Europen 09 2022 Desktop

KURAKLIK KAPIDA...

Gündem 23 Ocak 2023 17:06
Videoyu Aç KURAKLIK KAPIDA...
A
a

Kuraklığa ilişkin açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, şubat, mart ve nisan yağışlarının beklendiğini, eğer onlar da yağmazsa ciddi verim düşüşü yaşanabileceğini söyledi.

ÜRÜN YETİŞMEYEBİLİR
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, kuraklığa ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yağışların azalması ve kuraklık nedeniyle Türkiye’nin buğday üretiminin 17,6 milyon tona kadar düştüğüne dikkat çeken Suiçmez, “Kuraklığı şu an yaşıyoruz ama biz 2020 yılında da kuraklığı yaşamıştık. 2007, 2008’de ülkemizdeki kuraklık birçok üründe gıda arz açığı, ithalatın artması ve ülkemizde 2010’dan sonra hayvan ithalatının artması da dahil olmak üzere yaşandı. Akdeniz havzasında sıcaklığın artacağı, yağışların azalacağı yıllar öncesinde ön görülmüştü” diye konuştu.

GIDA FİYATLARI YÜKSELİR
“Kuraklık gıda fiyatlarının yüksek olmasına da sebep olacaktır” diyen Suiçmez, “2021’de yine çok ciddi yaşadık kuraklığı. Gerek yeterli gübre atılamaması gerekse kuraklıkla ilgili tohumla suyun yeterince buluşamaması nedeniyle buğday üretimimiz 17,6 milyon tona kadar düştü. Şu anda Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü de şubat, mart, nisan yağışlarını beklediğimizi, eğer onlar yağmazsa çok ciddi verim düşüşü yaşanabileceğini söyledi.  Kar örtüsü önemli. Şu anda maalesef kar örtüsünün olmamasıbarajların, göletlerin dolmasını da etkiliyor. Türkiye en sıcak ve yağışsız aralık ayını yaşadı. Tarım doğaya, yağışa bağımlı bir sektör. Dolaysıyla verimlilik açısından sulama önemli. Ülkemizde sulama yatırımları maalesef yüzde 60’lar düzeyinde. Kuraklık gıda fiyatlarının yüksek olmasına da sebep olacaktır. Kuraklık olmasa da girdi fiyatları TÜİK’e göre yüzde 121 arttıysa eğer çiftçinin tarladaki enflasyonu yüzde 151 ise; bunlar ister istemez yanlış tarım politikaları, pahalı mazot, pahalı gübre, sulama suyunun maliyeti, elektrik fiyatlarının yüksekliği bunlar üretim maliyetini artıracak. Bunlar da gıda fiyatlarını artıracak. Yanlış tarım politikalarının üzerine gelecek kuraklık etkisi çok daha biz tüketicileri olumsuz etkileyecek” şeklinde konuştu.

“BARAJLARDA SU YOK”
DSİ’den aldıkları bilgiye göre Eskişehir’de barajların doluluk oranının yüzde 35-40 civarında olduğunu belirten ZMO Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar, “Eskişehir şu anda 40-45 günlük karı barındıran il pozisyonunda olması gerekiyordu ama hala en ufacık bir kar yağışı yok. Susuzluk tatbikî etkileyecek. Verimi de etkileyecek. Verimden kaynaklı olarak bizim alım gücümüze bağlı olarak ürünlerin fiyatlandırılmasını da etkileyecek. Kar yağışı da yağmur da yok. Yer altı su kaynaklarımız azalmış pozisyonda. Barajlarda şu anda su yok. DSİ’den adlığımız son bilgiye göre yüzde 35-40 civarında. Yakın bir zamanda çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacağız” ifadelerini kullandı. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat