KURALSIZ ÇALIŞMA YASAL HALE GELDİ

Gündem 30 Haziran 2022 15:40
Videoyu Aç KURALSIZ ÇALIŞMA YASAL HALE GELDİ
A
a

EBTO Başkanı Muharrem Şenel, Türk Tabipleri Birliği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği adına basın açıklaması yaptı.

ÖZLÜK HAKLARI YOK
6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Yasasının 10 yıl önce kabul edildiğini hatırlatan Şenel, bu süreçte yasa ve uygulamalarının henüz oturmadığını kaydetti. Şenel, “Yasa ile işçi sağlığı ve güvenliği alanı, taşeronlaştırılmış, piyasa koşullarına terk edilmiş, işçi cinayetleri artarak devam etmiş, meslek hastalıkları görünmez bir kader olmaya devam etmiştir” dedi. İşçi cinayetlerinin devam ettiğini ve meslek hastalıklarının görmezden gelindiğini öne süren Şenel, “6331 Sayılı Yasa’dan vazgeçilmeli, İşçi sağlığı alanını taşeronlaştırarak piyasaya açan OSGB’ler kapatılmalıdır! İşyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer sağlık çalışanlarının özlük hakları, ücretleri, iş güvenceleri kamu tarafından güvence ve koruma altına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

MEVZUAT YENİDEN DÜZENLENMELİ
Şenel sözlerini şöyle noktaladı: “Esnek ve kuralsız çalışmayı, geçici iş ilişkisini, taşeronlaştırmayı yasal hale getiren, kıdem tazminatlarını, sendikal hak ve yetkileri budayan işçi sağlığı ve iş güvenliğini işveren yükümlülüğü olarak görmeyen, örgütlülük önüne engeller koyan yasa ve diğer düzenlemeler iptal edilmelidir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Enstitüsünün oluşumundan sonra, konunun taraflarının katılımı ile İş Yasası ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası başta olmak üzere, tüm mevzuat ve denetim mekanizması insanı eksen alan anlayışla yeniden düzenlenmelidir.” HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat