KURBAN VETERİNER HEKİM KONTROLÜNDE KESİLMELİ

Gündem 6 Temmuz 2022 15:32
Videoyu Aç KURBAN VETERİNER HEKİM KONTROLÜNDE KESİLMELİ
A
a

Eskişehir Tarım Platformu üyeleri yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı. Kurban Bayramı’nda kesilecek olan kurbanların önemine dikkat çeken platform üyeleri, “Mutlaka veteriner hekim kontrolünde kesilmeli” dedi.

“Kurbanlıklar mutlaka belediyelerin ve valiliğin izin verdikleri yerlerde veteriner hekimi kontrolünde kesilmeli” diyen Eskişehir Tarım Platformu adına açıklama yapan Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Kurbanlık hayvan kesim öncesi strese sokulmamalı. Stres esnasında, etin olgunlaşması için gerekli enzimleri tüketen hayvanın kesim sonrası eti olgunlaşmaz sert ve lezzetsiz olur.   Kesim sırasında et kalitesi açısından temizlik ve hijyene dikkat edilmeli, kanın kesilen hayvanın vücudundan tamamen boşalmış olmasına dikkat edilmeli. Kesim sırasında hayvanın karın ve göğüs boşluğu ile iç organları iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Özellikle göğüs boşluğunda olmak üzere noktadan düğme büyüklüğüne kadar beyaz kireç renginde nodül tarzındaki oluşumlar ve yapışmalar görülmesi halinde et mutlaka bir veteriner hekimine kontrol ettirilmeli.”
Çeşitli parazitlere karşı uyarılarda bulunan Başkan Kızılinler, “Yine başta karaciğer olmak üzere tüm iç organlarına kesit atılmak sureti ile parazitler açısından kontrol edilmeli anormal durumlarda tüketim öncesi mutlaka bir veteriner hekimi görüşü alınmalı. Kurbanlığın tüketilmeyen iç organlarının, sakatatları ve vücut kısımlarının kontrollü bir şekilde gömülmesi sağlanmalı. Özellikle dışarıda bırakılan bu kısımlar ekinokokus gronulosus isimli parazitten kaynaklı insanlarda kist hydatik oluşuma sebep olacağından bu konuda çok duyarlı davranılmalı” ifadelerini kullandı. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat