Europen 09 2022 Desktop

KÜRESEL BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

Gündem 21 Eylül 2022 15:37
Videoyu Aç KÜRESEL BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU
A
a

Eskişehir Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “2050 yılında beklenen hasta sayısı 150 milyonun üzerindedir” dedi.

Alzheimerin küresel bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Eskişehir Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, “Alzheimerın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı faktörlerin hastalığa yol açtığı bilinmektedir. Yaş, kadın olma, ailede hastalığın varlığı, kötü beslenme, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, eğitimin azlığı, şişmanlık, depresyon, kötü ilaç kullanımı en çok söz edilen riskler arasındadır.  Bu riskler ile mücadele hastalık ile mücadelenin ilk basamağını oluşturmaktadır” dedi.
Birçok araştırmanın yapıldığını ifade eden Özbabalık Adapınar, “Tanısı artık hastalığın çok öncesinden yapılabilen, kan ve omurilik sıvısında, hastalığa neden olduğunu bildiğimiz bir maddenin bakılması ile gelecekteki durumu yüksek  oranda tahmin edilebilen Alzheimer hastalığının henüz kesin bir tedavisi yok görünse de pek çok çalışma yürütülmektedir” şeklinde konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat