KURTLARLA KOŞAN KADINLAR

Gündem 7 Mart 2021 17:51
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Medya Birimi tarafından Üniversitenin resmi YouTube kanalı için üretilen video içeriği “Bibliyofil”in Dünya Kadınlar Günü özel bölümünde bu hafta önemli bir kadın eserine yer verildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Din Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Aybiçe Tosun Süvüt’ün katıldığı programda Meksika asıllı Amerikalı yazar Clarissa Pinkola Estes’in feminist bir başyapıt olarak değerlendirilen “Kurtlarla Koşan Kadınlar” isimli kitabı Bibliyofil için değerlendirildi. 
Kitapta kadınların ilksel doğalarının mitlerden ve masallardan örneklerle analiz edildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Aybiçe Tosun Süvüt, yazarın kadınlar ve kurtlar arasında bir benzerlik oluşturduğunu ifade etti. 16 bölümden oluşan kitaptan Mavi Sakal masalının çözümlemesini aktararak masalların ve mitlerin toplumsal bilinçdışını yansıttığını vurguladı. Dr. Öğr. Üyesi Süvüt, anlatıların psikanalitik yorumlamasını yapan yazar Estes’in söylediği gibi “bütün kadınların dışarı çıkıp kendi hikayelerini bulması gerektiğinin” altını çizdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat