Europen 09 2022 Desktop

MAAŞLARIMIZ ERİYOR!

Gündem 2 Şubat 2023 16:20
Videoyu Aç MAAŞLARIMIZ ERİYOR!
A
a

2023 asgari ücreti vatandaşın cebine girmeden açlık sınırının altında kaldı. Yaza doğru asgari ücrete tekrar zam yapılması gerektiğini söyleyen Eskişehirli vatandaşlar, “Eksi bakiyeyle geçiniyor asgari ücretli. Aldığım para yetmiyor. Şu an tek işte çalışmak bir asgari ücretliyi geçindirmiyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) aylık olarak yayımladığı “Ocak 2023 Açlık ve Yoksulluk Sınırı” raporuna göre, yoksulluk sınırı 28 bin 875 TL; açlık sınırı 8 bin 864 TL olarak belirlendi. 8 bin 506 lira olan asgari ücret, şubat ayında vatandaşın cebine girmeden açlık sınırının 360 TL altında kaldı. Temmuz ayında asgari ücrete tekrar bir zam yapılması konusunda düşüncelerini sorduğumuz vatandaşlar, geçinmek için ek iş yapmak zorunda kaldıklarını, bu nedenle temmuz ayında tekrar bir zam yapılması gerektiğini ifade etti.

GEÇİNMEK ÇOK ZOR

Ali Osman Ayvaz isimli vatandaşın geçinmenin çok zor olduğunu belirterek, “Şu anda geçim zor. Zam gelmesi lazım. 500 lira, bin lira da olsa gelmesi lazım. Her şeye zam var zaten. Denge bozuldu artık. Ev kendinin değilse Allah sabır versin. Kira veriyorsan geçinemezsin. Yakıt zaten bin liradan aşağı gelmiyor.” dedi.

ENFLASYON YÜKSELİYOR

Enflasyonun sürekli yükseldiğini söyleyen Ferit Eroğlu, “Mart ayına yakın zam geleceğini, 9 bin 950 lira olacağını söylemişti reis. Enflasyon sürekli yükseliyor. Zar zor geçiniyor asgari ücretli. Bazı şeylerden kısmadan geçinmek çok zor. Gezmeden tozmadan, yemeden içmeden kesiyorsun. İnşallah yazın zam gelir.” diye konuştu.

EK İŞLE BİLE GEÇİNMEK ZOR

İnsanların ek işle dahi zor geçindiğini kendisinin de ek iş yaptığını söyleyen Ahmet Salih Kurt, “Piyasanın zamları asgari ücreti aldı götürdü zaten. Bir şey ifade etmedi. 1 kilo yoğurt 45 lira. Geçinmek mümkün değil. Ek iş yapıyorum. Çok zor durumda insanlar. Yazı bile beklemeden, şartlar belli. Zam yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

KREDİYLE GEÇİNİYORUZ

Ahmet Küçükduyur adlı vatandaş da “Bizim düşüncemiz yapılması yönünde. Yapılırsa geçim derdi biraz da olsa geçer. Eksi bakiyeyle geçiniyor asgari ücretli. Bir sonraki aya devrede devrede geçiniyor. Aldığım para yetmiyor. Krediyle geçiniyorum. Ek işler yapıyorum. Şu an tek işte çalışmak bir asgari ücretliyi geçindirmiyor.” şeklinde konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat