Deniz Çağlar Fırat

10 MADDEDE DÖVİZ-BÜYÜME-YATIRIM REÇETESİ

15 Haziran 2021 00:55
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 
  1. Türk lirası dolar karşısında neden değer kaybediyor? İktisat biliminde şöyle bir kural vardır: Diğer şartların sabit olduğu bir durumda, bir mal ya da hizmetin arzı sabitken, talebi artarsa o ürünün fiyatı yükselir. İşte Türkiye’nin temel problemi de tam burada karşımıza çıkıyor. Dolar talebimiz çok yüksek, ancak bunu karşılayacak dolar arzı yeterli değil.
  2. Öte yandan ülkemizin kronik hale gelmiş bir cari açık problemi de bulunmaktadır. Cari açığın nedenlerinden en önemlisi üretim yapımız ve ekonomik büyüme beklentilerimizdir.
  3. Ekonomi yatırımlarla büyür. Eğer siz üretim gücünüzü arttıracaksanız, o üretim gücünün arttırılması için gerekli yatırımları yapmanız gerekir. Yatırımların kaynağı da öncelikli olarak iç tasarruflar olmalıdır.
  4. Bizim iç tasarruf oranı ve düzeyimiz düşük olduğu için, tasarruflar yatırımlara denk gelmiyor. Aradaki farkı nereden karşılıyoruz, dış tasarruflardan (yabancı sermaye) karşılıyoruz.
  5. Türkiye’de cari açığın milli gelire oranı % 6’lar düzeyindedir. İktisat literatüründe genel bir kabul vardır; Ekonomide cari açığın milli gelire oranı % 5’in üzerine çıkarsa, bu durum kriz göstergesi olarak kabul edilir.
  6. Cari açığın önüne geçilecek önlemler alınması gerekiyor. Diğer boyutu ise büyümenin nasıl yani hangi sektörlerden kaynaklandığı da önemlidir.
  7. Bu konuda ele alınması geren bir diğer konu da Maliye Politikası uygulamalarıdır. Kurallı maliye politikası orta vadede döviz probleminin önüne geçebilir. Yeterli mi? değil.
  8. Aslında ülke ekonomisinin temel yapısal problemleri bulunmaktadır. Bu yapısal problemlerin çözümü noktasında artık bir şeyler yapılması gerekiyor ve bu problemlerin de çözüme ulaşması gerekiyor.
  9. Üretim yapımızın mevcut durumu ve sürdürülebilirliği önemli bir konudur. Geçtiğimiz yıllarda büyüdük, ama nasıl büyüdük? Büyürken aslında bizim ithalatımız da artıyor. Neden?  Çünkü bizim üretim yapımız ithalat ağırlıklı. Üretimin yaklaşık %60’ı ithalata bağımlı bir durum arz ediyor. İthalatı dövizle yapıyorsunuz. Artık yerli kaynaklarımızla üretim yapabilme noktasına gelmemiz gerekiyor.
  10. Eğer biz daha çok yatırım yapmak istiyorsak, iç tasarrufları artırmamız gerekiyor.
Kaynak; değerli hocam Prof. Dr. Muharrem Afşar’dır.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat