Europen 09 2022 Desktop

Yusuf Leventeli

2 Boyutlu Zaman Yolculuğu

5 Kasım 2022 00:27
A
a

En az filmler kadar, animelerin de hayatlarımıza dokunmuşluğu vardır. Özellikle bilimkurgu severler için her anime aslında bir bilimkurgu filmi gibidir. 2 boyutlu olarak 'çizgi film' olarak anılsalarda aslında içerdikleri konular ile gerçekten de bir çok sosyo kültür mesajından tutup, bilim, uzay, zaman ve gerçeklik hakkında da kafalarımızı karıştıran ve izlediğimiz yapımlardan zevk almamızı sağlayacak konular ile dikkatimizi çekerler. Zaman yolculuğunu, bilim kurguyu ve anime dünyasını sevenler için dört zaman yolculuğu bilimkurgusu temalı animeyi sıralıyorum.

1- Buddy Complex
Sıradan bir lise öğrencisi olan Aoba Watase, Valiancer olarak bilinen dev robot tarafından ani bir saldırıya uğrar ve gizemli sınıf arkadaşı Hina Yumihara tarafından kurtarılır. Hina, kendisinin ve robotik düşmanlarının gelecekten geldiğini deşifre ettikten sonra ölümünü engellemek için Aoba’yı 70 yıl sonrasına yollar.

2- ERASED
Bir trajedi başlamak üzereyken Satoru Fujinuma, kaza meydana gelmeden birkaç dakika öncesinde bulur kendini. 29 yaşındaki bağımsız manga sanatçısı, birçok hayatı kurtarmak için ‘canlanma’ olarak adlandırdığı bu güçlü ama gizemli fenomeni kullanır. Ancak haksız yere kendisine yakın birini öldürmekle suçlanınca bir kez daha geçmişe, 18 yıl öncesine; 1988’e gider. Cinayetin sınıf arkadaşlarından birinin kaçırılması ve öldürülmesiyle bağlantılı olabileceğini anlar. İşleri düzeltmek için bu son şansıdır.

3- The Melancholy of Haruhi Suzumiya
Kyon, hayal gücüne dayanan olayları ardında bırakmış ve mantık sınırlarında yaşamaya başlamış bir lise öğrencisidir artık. Kader bu ya, inanmadığın ot burnunda bitermiş! Okulun ilk günü sadece uzaylılar, zaman yolcuları ve esperlerle ilgilendiğini söyleyen ve hemen ardında oturan Haruhi ile tanışır ve ona kendi kulübünü kurması için ilham verir.

4- Noein: to your other self
İlkokul öğrencisi Haruka, bir gün kilise kulesinin üzerinde, üzerine mavi kar yağan bir adam görür. Gördüğü adam Karasu adında bir Ejder Şövalyesi’dir. Ejder Şövalyeleri, Lacrima adlı bir boyutta dünyalarının yok olmaması için mücadele veren savaşçılardır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat