Deniz Çağlar Fırat

2 GÜN 31 ÜLKE 528 FİRMA 1100 GÖRÜŞME  

6 Mayıs 2022 00:28
A
a

İçinde bulunduğumuz konjonktür ve küresel ekonomik durgunluk özellikle ülkemiz nezdinde etkisini çok ağır göstermeye devam ediyor. Önceleri makyajlı rakamların arkasına saklanarak ekonominin iyi olduğunu düşünenler bile ağzını açmaz oldu.
Böyle durumlarda alınacak makro kararlar önemlidir. Ancak yerel anlamda da ekonomik durgunluk ve küçülmeden sıyrılmak için çaba göstermek, krizi fırsata çevirmek için atılımlar yapmak çok değerli olur. Özellikle iş, meslek, ticaret, tarım, sanayi kuruluşlarının üst birliklerin ve Odaların yerel politikalar belirlemek ve çıkış yolları bulmak için çaba sarf etmesi doğru amaca hizmet eder.
Kabul etmeliyiz ki, bu atılım ve çıkış yollarını atan Odaların başında Eskişehir Sanayi Odası (ESO) geliyor. Özellikle Pandemi sürecinde hiç durmadan sosyal, ekonomik ve kültürel proje ve faaliyetlerine ara vermeden devam etti ve etmeye de devam ediyor.
ESO tarafından yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı Projeside bunlardan biri. Oldukça önemli olan bu projenin sonuncusu 27-28 Nisan’da düzenlendi. “Speed-Match 2022 Uluslararası İkili İş Görüşmeleri”adı altında gerçekleşen etkinliğe de çok yüksek bir katılım gösterildi.
31 ülkeden 528 firma ESO ev sahipliğinde 1.100’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Eskişehirli üreticilerinde yoğun katıldığı etkinliğe özellikle Almanya, İspanya, İtalya, Fransa, Portekiz, Tayvan, Çin ve İngiltere’deki firmalar yoğun ilgi gösterdi.
Havacılık, Raylı Sistemler ve Otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımızın yeni iş bağlantıları kurabilmeleri amacıyla uluslararası katılımla organize edilen etkinlik tabiri caizse dev bir dijital-online fuara dönüştü.
ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın da altını çizdiği üzere hedef Speed-Match etkinliğini bir marka haline getirip dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olmasını sağlamak olmalı.
Üst Oda olan TOBB’un da destekleri projenin dünya çapında ilgi görmesini sağladığı gibi aynı zamanda yerel üreticilerimizin küresel rekabette kendilerini tanıtmalarını, yeni iş ağları kurabilmelerini, iş birliklerinin önünü açması, yeni pazarlar oluşturması gibi çok değerli yere de hizmet ediyor.
Nitekim ESO Başkanı Kesikbaş diyor ki;“ESO olarak Eskişehir sanayisinin küresel anlamda tanıtımı ve uluslararasılaşma kabiliyetlerinin yükseltilmesi için Avrupa’da yer alan şemsiye kuruluşların içerisindeyiz. Odamız Avrupa Havacılık Kümeleri Ağı, Avrupa Demiryolu Kümeleri Ağı ve Avrupa Otomotiv Kümeleri Ağı’nda ortak kuruluş olarak yer almakta. Bu kadar büyük ve prestijli organizasyonların içinde olmak ve Eskişehir sanayisini temsil etmek bizim için önemli bir gurur. Speed-Match etkinliğinde bu ağları da etkin bir şekilde kullandık. Eskişehir sanayisi tanındıkça iş birliği ve yatırım imkanları da artacaktır. Amacımız yüksek ihracat ve teknoloji üreten bir Eskişehir sanayisine katkı sağlamak
Çok doğru ve önemli gördüğümüz bu açıklamanın hayata geçmesi sadece Eskişehir için değil ülkemiz için de çok değerlidir. Bu tip küçük ama etkisi devasa olabilecek etkinliklerin diğer Odalar tarafından da artması en büyük beklentimizdir.
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir