Europen 09 2022 Desktop

Açık Havada Eğlenmenize Yardımcı Olacak 3 Ücretsiz Uygulama

27 Ağustos 2022 00:01
A
a
Birçok insan, açık havada gezerken telefona gömülüp uygulamalarda vakit harcamayı gereksiz olarak görebilir. Ki bu çok normal. Böyle bir ortama girdiğimizde hayvan sesleriyle bezenmiş doğanın o dinlendirici sesiyle huzur bulmak ve telefonlarımızdan uzaklaşmak isteriz. Ama bazen doğanın içindeyken onu öğrenmekte güzel olabilir. Sizler için açık havada gezerken aynı zamanda onu keşfetmenize yardımcı olacak bazı ücretsiz uygulamaları derledim.
 
MERLIN BIRD ID
Bu harika uygulama, gördüğünüz veya duyduğunuz neredeyse tüm kuşları tanır. İster yürüyüşte olun ister evde, kuşlar hakkında bilgi edinmenin ücretsiz ve eğlenceli bir yolu. Pandemi öncesinde benzer hizmetleri denediğimde, kendilerini hantal hissettirdiler veya çöktüler.
Merlin hızlı, reklamsız ve güvenilirdir. Ayrıca kullanımı kolaydır. Uygulamayı herhangi bir iOS veya Android cihazında yüklediğinizde karşınıza dört seçenek çıkacaktır.
  1. Kuşları keşfedin. Yalnızca kuşlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu seçenek bir listeyi gözden geçirmenize, kısa açıklamaları okumanıza ve kuş sesi kayıtlarını dinlemenize olanak tanır.
  2. Bir kuşu fotoğraflayın. Bir resim çekin veya yükleyin. Merlin onu saniyeler içinde tanımlayacak.
  3. Bir kuşu tarif edin. Bir kuşun boyutu, rengi, aktivitesi ve konumu hakkında çoktan seçmeli birkaç soruyu yanıtlayın ve Merlin ne olabileceğini önersin.
  4. Sesini dinletin. Yakında olmasanız bile, biraz ses kaydederek kuşları tanımlayın. Bu benim en sevdiğim özellik çünkü kaliteli kuş fotoğrafları çekmek için genellikle yeterince yaklaşamıyorum ve yeterli sabrım ve becerim yok.
Uygulamanın sadece bir kuşa değil, aynı anda ötüyor olsalar bile çeşitli yerel türlerini bile ayırt edebiliyor olmasına bayılıyorum. Daha fazla bilgi edinmek için herhangi bir kuşa tıklayabilir veya kayıtlarını dinleyebilirsiniz, böylece sonunda uygulama olmadan kuş seslerini tanıyabilirsiniz.

Linkler: App Store / Android
 
 
SEEK
Seek (iNaturalist), herhangi bir bitki, çiçek, böcek veya hayvanı sihirli bir şekilde tanımlar. Yeni çiçekleri ve tuhaf böcekleri tespit etmeyi ve benzersiz türler hakkında bilgi edinmeyi seviyorsanız bu uygulama tam sizlik.
Uygulama hiçbir kullanıcı verisi toplamaz ve reklam içermez. Hatta kayıt gerektirmez. iOS ve Android için ücretsizdir. Seek, California Bilimler Akademisi ve National Geographic Society'nin ortak bir girişimi olan iNaturalist tarafından oluşturuldu.
Sonuçlar ne kadar yakın olduğunuza ne kadar ışık olduğuna ve telefonunuzun kamerasının ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak değişir. Uygulamanın baktığım şeyi bu kadar çabuk tanımlamasına bazen şaşırıyorum.
Dışarı çıktığında ekransız olmayı tercih edenler bu uygulamaya biraz mesafeli olabilir. Ben de pandeminin başlarında yoğun bir şekilde kullandıktan sonra, özellikle hatırlamak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğim ilgi çekici bir şey gördüğümde kullanıyorum. Yani daha seçici olmaya çalışıyorum.

Linkler: App Store / Android
 
AUDUBON BIRD GUIDE
Kuş gözlemcileri için bu klasik kuş rehberi iOS ve Android'de ücretsizdir. Daha derine inmek isteyenler için idealdir ve Merlin'den daha detaylı kuş bilgisi barındırır. Uygulama, kuşların boyutlarını, renklerini, yaşam alanlarını, kanat şekillerini, kuyruk şekillerini, ses türlerini veya etkinliklerini not ederek kuşları tanımlamanıza olanak tanır, böylece fotoğraf çekmenize veya ses kaydetmenize gerek kalmaz. Teknoloji olmadan doğanın tadını çıkarmayı tercih ediyorsanız, gördükleriniz veya duyduklarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için uygulamayı daha sonra açabilirsiniz.

Linkler: App Store / Android
 
BONUS: WINGSPAN
Wingspan, her biri benzersiz bir kuşa sahip 170 muhteşem oyun kartıyla harika, zekice tasarlanmış bir masa oyunudur. Oyunu oynarken bunları öğreniyorsunuz. Daha önce kutu oyunu oynamamış olanlar için başta anlaması ve oynaması karmaşık bir oyun olarak gelebilir. Ancak oyunu kavradıktan çok seveceğinize emininim. Oyunun kutu oyunu hali bin lira civarında. Ancak oyunu dijital olarak daha uygun fiyata satın alarak Switch, iOS veya Android cihazlarınızda oynayabilirsiniz.

Linkler: Steam App Store / Android
 
Oyun Dünyasından Haberler
 
  • Hogwarts Legacy’nin Dudak Uçuklatan Fiyatı
Harry Potter hayranlarının uzun bir süredir merakla beklediği Hogwarts Legacy, geçtiğimiz günlerde Epic Games Store’da dudak uçuklatan fiyatı ile ön siparişe açıldı. Epic Store’da 9 bin 999 TL’lik fiyatıyla ön siparişe açılan oyunun PS4 ve Xbox One için 59 dolar, PS5 ve Xbox Series S/X için 69 dolar olarak açıklandı. Bu nedenle Epic Games’in fiyatlandırmada bir hata yaptığı düşünülüyor. Zira Türkiye’ye göre kâr marjı düşürülerek getirilmeyecek olsa bile 9 bin 999 TL değil, 999 TL’den satışa sunulması gerekirdi. Oyunun çıkış tarihinin ise 10 Şubat 2023.
 
  • Saints Row'un PC Sistem Gereksinimleri Belli Oldu
Yayıncılığını Deep Silver'ın yaptığı, geliştiriciliğini ise Volition'ın yaptığı yeni Saints Row serisinin yeni oyununun sistem gereksinimleri açıklandı. Saints Row 2022'yi en düşük ayarlarda oynayabilmek için Intel Core i3-3240 veya AMD Ryzen 3 1200 işlemci, 8 GB RAM ve NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartı gerekmektedir. Oyunu ortalama ayarlarda oynayabilmek için en az Intel Core i7-6700k veya AMD Ryzen 5 1500X bir işlemciye, 12 GB RAM’e ve NVIDIA GeForce GTX 1070 veya AMD Radeon RX 5700 bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor.
 
  • Amazon Prime, 8 Oyunu Ücretsiz Veriyor!
Amazon Prime Gaming tarafından eylül ayında verilecek 8 ücretsiz oyun belli oldu. Oyunların toplam değeri ise 630 TL'yi aşıyor. Steam değeri 630 TL’yi bulan bu yapımları sonsuza kadar kütüphanenize eklemek için ise yapmanız gereken yalnızca Prime hesabınızdan oyunu talep etmek olacak. Amazon Prime tarafından verilecek 8 ücretsiz oyunlar ise şöyle; Assassin’s Creed Origins, Football Manager 2022, Middle-Earth: Shadow of Mordor Game of the Year Edition, The Dig, Defend the Rook, We. The Revolution, Castle on the Coast, Word of the Law: Death Mask Collector’s Edition.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat