Age of Empires 4’e İlk Bakış

25 Eylül 2021 01:30
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
SStrateji oyunu deyince akla ilk gelen oyunlardan birisi de Age of Empires serileridir. Microsoft şirketinin geliştirdiği ve ilk 1997 yılında Age of Empires ile oyun dünyasına armağan ettiği bu seri günümüze kadar oldukça büyük bir kitle tarafından oynandı, beğenildi.
21 Ağustos 2017 yılında ise Microsoft Relic Entertainment tarafından serinin yeni oyunu Age of Empires IV’ün geliştirildiği duyuruldu. Günümüze kadar çeşitli oynanış videoları ile karşıma çıkmaya devam eden yeni oyun, 28 Ekim 2021 yılı itibariyle hem Xbox konsollarında hem de bilgisayarlarda oyun severlerin beğenisine sunulacak.
Age of Empires serisi hayranlarının merakla beklediği Age of Empires IV’ün çıkışına yaklaşık bir ay süre kala Microsoft, oyunun çevrimiçi altyapısını test etmek için Age of Empires IV’ün teknik testini herkese açacağını duyurdu. Testin sadece 17 Eylül Cuma günü saat 10:00 PT ile 18:00 BST arasında açık olacağını da belirtti. Ben de geçtiğimiz hafta cuma günü birkaç saat Steam üzerinden bu testi deneyimleme fırsatım oldu.
21 GB’lık test oyununda 4 farklı medeniyet bulunuyor. Bu medeniyetler İngiliz, Çinli, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Abbasi Hanedanlığı. Tek oyunculu modunun kapalı olduğu oyunda sadece çok oyunculu çevrimiçi modunu ve öğreticini modunu deneyimleyebildim. Türkçe olarak oynadığım test oyunundan ilk gözüme çarpan detay Age of Empires serilerinden alıştığımız klasik menü dizilimin yerine daha farklı menü dizilimiyle karşılaşmam oldu.
Oyun görsel ve oynanış anlamında Age of Empires 2’nin gelişmiş bir versiyonu gibi duruyor. Ancak ufak tefek AoE2’den hatırladığımız taktikler burada pek işe yaramıyor. Bir de oyundaki birçok kısayol yeniden ele alınmış ve AoE2’nin kısayollarına alıştığıysanız AoE4’ün kısayollarına alışmanız biraz zaman alabilir.
Oyunun öğretici modundaki 4 medeniyeti de oynadım. Age of Empires IV’de her çağ atladığımızda AoE3’e benzer bize belli bir avantaj sağlayan bir özellik seçiyoruz. Bu çeşitlilik sayesinde aynı medeniyette daha uzun bir oynanış deneyimi vaat ediyor.
Oyunun çevrimiçi modunda ise en az iki kişiyle bilgisayara karşı oynuyorsunuz. 2vs2, 3vs3 gibi. 1vs1 modu test oyununda kapatılmış. Yani çevrimiçi modunu denerken en az bir kişiyle bağlantı kurmanız gerekiyor. Bu testi açmalarının asıl amaçlarının oyunun çevirimiçi altyapısını test etmek olduğunu hatırlatmalıyım.
Ağırlıkla olarak AoE2’den biraz da AoE3’ten esintiler sunan Age of Empires IV, şu ana kadar benim beklentilerimi karşılamış durumda. Oyun 28 Ekim’de piyasaya çıktığında 93 GB olacak ve çıkışında erişilebilir olacak medeniyetler ise Kutsal Roma İmparatorluğu, Rus, İngilizler, Moğollar, Çinliler, Delhi Sultanlığı, Abbasi Hanedanlığı ve Fransızlar olacak. Oyun Türkçe dil desteği sunacak. Age of Empires IV; ilk günden Xbox Game Pass’e de eklenecek.

iOS 15 Kullanıcılara Sunuldu
Teknoloji devi Apple, iPhone'un merakla beklenen işletim sistemi iOS'un yeni sürümü iOS 15'i yayınladı. Saat 20:00 itibariyle Türkiye'deki kullanıcılara sunulan güncellemede birçok yenilik bulunuyor. Bu yeniliklerden bazıları ise şöyle:
Artık FaceTime görüşmesi yaparken ekranınızı paylaşabileceksiniz. iOS 15 ile birlikte, FaceTime görüşmelerine Apple aygıtlarının dışında, internet tarayıcınız üzerinden Android ve Windows cihazlarla da katılabileceksiniz.
Birlikte TV programları ve filmleri izlemenizi ya da müzik dinlemenizi sağlayacak SharePlay özelliği, uzaktaki aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla ortak deneyimler yaşamanın yeni bir yolunu sunacak.
Geliştrilen uzamsal ses teknolojisiyle konuşan her kişinin sesi, ekranınızda konumlandıkları yerden geliyormuş gibi duyulacak. Bu da sohbetlerin daha doğal ve akıcı olmasına yardımcı olacağı iddia ediliyor.
Mesajlarda sizinle paylaşılan bağlantılar, görseller ve diğer içerikler şimdi ilgili uygulamanın ‘Sizinle Paylaşılanlar' adlı yeni bir bölümde yer alacak. Mesajlara dönmek zorunda kalmadan, doğrudan içeriği açtığınız uygulamadan yanıt verebileceksiniz.
 
AB’den Tek Tip Şarj Modeli Hazırlığı
Avrupa Birliği Komisyonu, birlik ülkelerinde satılan akıllı telefon, tablet ve kulaklık gibi elektronik cihazlarda ortak şarj girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek bir yasal düzenleme teklif etti. Buna göre, AB ülkelerinde satılan tüm telefon, tablet ve kulaklıkların ortak bir şarj bağlantı noktasına sahip olması gerekecek.
Çevreye verilen zararı ve atıkları azaltmayı hedefleyen düzenlemenin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve AB konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.
Olası teklif kabul edilirse en çok Apple firmasını etkilenecek gibi duruyor. Firma, akıllı telefonlar bazı tabletler ve kuklalıklarında farklı bir giriş kullanıyor. Apple, tek tip girişin inovasyona zarar vereceğini, elektronik atıkları artıracağını ve tüketiciyi rahatsız edeceğini savunuyor. Apple’ın teklif kabul edilirse AB’ye satılan ürünlerin içerisine standart type c dönüştürücü koyma ihtimalini de düşündüğü iddia ediliyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat